„To, co jsme viděli, je, že sdílení stejné odpovědnosti za práci v domácnosti nemusí nutně přispívat ke spokojenosti,“ řekl Thomas Hansen, spoluautor studie s názvem Rovnost v domácnosti.

Neskrýval přitom své překvapení: „Člověk by si myslel, že rozvody se častěji vyskytnou v rodinách s menší rovností při domácí práci, ale naše statistiky ukazují opak.“ Tyto statistiky ukazují, že rozvodovost manželů, kteří si rozdělují práci v domácnosti, je až o polovinu vyšší než u manželů, kde většinu „oddře“ žena.

Podle Hansena čísla jasně ukazují, že „čím více muž dělá v domácnosti, tím vyšší je míra rozvodovosti“. Jen částečně to prý souvisí pracemi samotnými. Kdyby si prý manželé lépe vyjasnili své role v domácnosti, mohlo by být méně sporů, které oslabují společný život.

„Zapřažení“ muži jsou prý šťastnější

Za hlubší příčinu rozvodovosti však označil hodnoty „moderních“ párů. „Moderní jsou páry právě v tom, jak si rozdělují domácí práce a jak vnímají manželství,“ soudí Hansen, podle nějž je pro ně manželství méně posvátné. Navíc mají v těchto párech ženy obvykle lepší vzdělání a dobře placenou práci, takže když se s manželem rozejdou, snáze to zvládnou.

Podle profesora sociologie Franka Furediho z University of Canterbury dává studie smysl proto, že práce se nejčastěji dělí v rodinách středních vrstev.

„Ti lidé jsou mimořádně citliví na to, aby vše bylo formálně zakotvené, detailně osvětlené a smluvně podložené. Čím více organizujete svůj vztah, tím více se z něj stává obchodní svazek. To má tendenci povzbuzovat spíše konflikty než nalézání harmonických řešení.“

V Norsku sice péči o děti sdílí sedm z deseti domácností, ale pokud jde o domácí práce, v sedmi desetinách z nich spočívá jejich tíha na ženách.

To neznamená, že domácí práce nemusí muže těšit. Průzkum, provedený nedávno v sedmi zemích, ukázal, že když muži dělali větší díl domácích prací, cítili se lépe.
Výzkumníci soudili, že jejich ženy a přítelkyně se pak také budou cítit šťastnější, ale výsledky ukázaly, že na ty to moc nepůsobilo.