To, že vnímáme sex a věci s tím spojené jinak v sedmnácti a jinak třeba v pětatřiceti, není nic špatného. Zpočátku jde o neprozkoumanou a přitažlivou oblast, kterou chceme objevovat. Ať už se dostaneme během života při poznávání kamkoliv, neměla by se ze sexu a intimních chvil s partnerem stát nikdy automatická záležitost, kterou budeme chtít mít brzo za sebou.

V počátcích, ale i třeba po deseti letech, je třeba o vztah i po sexuální stránce pečovat, a v případě sebemenší krize jej nějakým způsobem oživit či ozvláštnit.

Server Cleo přišel s přehledem několika bodů, které v mnoha ohledech zajistí, aby se z vašich společných intimních chvil nestala po krátké době nebezpečná rutina.

1. Jděte do toho

Úspěšnost a prožitek sexu určuje prvních 15 - 30 sekund, vysvětluje Grazina Fechnerová, specialistka na lidské chování. Od prvního momentu dejte do milování všechno, se stejnou razancí či nadšením si užívejte každou chvilku a dotek partnera.

2. Očekávání

Naznačíte-li partnerovi nebo partnerce už v počátku dne, že po něm (ní) toužíte, už očekávání večerní romantiky ve vás samo o sobě zesílí touhu. Stačí i nevinná esemeska několikrát během dne s jemným nádechem toho, co se večer bude dít, a uvidíte, že z běžného večera rozhodně nebude rutina.

3. Dýchání

Prožívání milostných chvil ovlivňuje podle Annette Baulchové, příznivkyně Oztantry, z velké části také dýchání. Dlouhými, pomalými a hlubokými nádechy otevřete své srdce a pocity partnerovi, krátkými a rychlými naopak rozšíříte své vlastní potěšení.

Oztantra - pomáhá lidem lépe pochopit sebe sama a svou sexualitu, což zvyšuje nejen vzájemné pochopení mezi partnery, ale i lepší prožitky při sexu.

4. Představivost 

"Pomůže, když si bude žena představovat sama sebe při milování s partnerem jako nejvíc sexy ženu světa. Sebedůvěra je totiž velmi mocný nástroj," vysvětluje koučka Lisa Phillipsová. Hlavní je při sexu vytěsnit z hlavy veškeré myšlenky na tělesné nedostatky, které nejsou pro partnera natolik důležité, jak si žena myslí.

5. Respekt a důvěra

V sexu platí, že nikdo by neměl být nucen do ničeho, co nechce sám. Vybudujete-li si s partnerem v tomto ohledu vzájemnou důvěru a respekt, možná najednou zjistíte, že jste sami ochotni experimentovat a zkoušet nové věci, které dodají vztahu novou jiskru.

6. Buďte upřímní 

Pokud se vám něco líbí, nebo naopak nelíbí, řekněte to co nejdříve a na rovinu. Nikdy si neužijete plnohodnotný styk, když budete "trpět" něco, co vám sice není nepříjemné, ale také vás to bůhví jak neláká. Komunikace je základem všeho.

7. Pohyb

Klíčem k lepším sexuálním prožitkům je i dostatečný pohyb a cvičení. Posílení svalstva, boků nebo pánevního dna zlepšuje nejen krevní oběh a lepší pocity u žen, ale také zvyšuje vytrvalost a odolnost v různých pozicích.

8. Zažeňte rutinu 

V partnerském vztahu lze po určité době dost jednoduše uvíznout v zažité rutině, která je pro mnohé páry stejná: líbání, předehra, vyvrcholení, spánek. Někomu to možná stačí, většině ale ne. Zkuste tedy žít podle toho, co chcete vy sami, ne co jste se učili, že je správné. Nebojte se zkusit něco nového.