Britský tým vybral třicet dobrovolníků z řad mužů, jimž pouštěl nahrávky čtyř žen ve věku kolem pětadvaceti let. Každá z nich namluvila do mikrofonu jedinou větu: Skutečně se mi líbíš. Experti pak muže vyzvali, aby na základě poslechu nahrávek hodnotili atraktivitu jednotlivých dívek, aniž by viděli jejich skutečnou podobu.

Při pokusech se zjistilo, že když odborníci zvýšili tón hlasu zrychlením playbacku, atraktivita dívek byla podle mužů vyšší. Čím vyšší hlas, tím se líbil větší části mužů, dokonce i když byl o dost vyšší než průměr.

Ale když muži poslouchali stejný hlas, jak říká, opravdu se mi nelíbíš, atraktivita dotyčné byla hodnocena velmi nízko. Bez ohledu na výšku hlasu. Když stejnou větu odborníci pustili pozpátku, aby muži mohli hodnotit jen kvalitu hlasu a nikoli obsah, dotyčná si opět získala vyšší hodnocení přitažlivosti.

Muži chtějí jasný signál

Podle britských odborníků je tak pro muže velmi důležité, aby slyšeli jasnou a přímou zprávu o tom, že objekt svého zájmu přitahují. Nestačí pouze náznaky, čím přímější a jasnější signál žena vyšle, tím má větší šanci dotyčného muže dostat. Samozřejmě k tomu se pojí také příjemný úsměv, pohled zpříma do očí a vyjádření příjemných pocitů.

„Mužská potřeba pro jasné vyřčení je zřejmě evolučním pozůstatkem v lidském chování,“ věří vedoucí autor studie profesor Benedict Jones z University of Aberdeen.