"Pokud nebude manžel souhlasit, potrat nebude," objasnil poslanec Alexandr Krutov, který nový návrh předložil sněmovně. Současný zákon umožňuje ruským ženám řešit problém umělého přerušení těhotenství samostatně. Podle Krutova to "porušuje práva mužů, kteří mají přímý podíl na vzniku nového života".

Svobodné ženy se budou rozhodovat stále samy

Poslanci z populistické strany Vlast nyní chtějí rozlišit vdané ženy od svobodných. Ženy bez oddacího listu budou i nadále rozhodovat o interrupci samostatně, manželky by ale musely rozhodnutí o potratu konzultovat s mužem. Manželé by pak navíc museli předstoupit před lékařskou komisi, kde by muž podepsal svůj souhlas se zákrokem. Podle mnohých kritiků by bylo podobné nařízení návratem do komunistických dob, kdy se ženy před potratem zpovídaly před několika "odbornými" komisemi.

Lékař Valerij Zdanovskij považuje nový návrh za hloupý. "Zvýší se počet tajných, na černo prováděných operací," řekl Zdanovskij rádiu Echo Moskvy. Podle poslance Alexandra Čuchrajeva by nové nařízení vedlo ke kriminálním potratům, které by jen zvyšovaly riziko úmrtí žen rozhodnutých k zákroku. Už nyní umírá až 78 procent žen, které se rozhodly pro umělé přerušení těhotenství mimo lékařské zařízení.