Hlavní obsah
 

Tradiční zdobení velikonočních vajíček? Vyzkoušejte přírodní barviva

Malovaná a zdobená vejce k Velikonocům neodmyslitelně patří, stejně tak pomlázka, mazanec nebo beránek. V dnešní době existuje mnoho technik, jak lze kraslice barvit. Zkuste si doma připomenout tradiční způsoby, které používali naši předci.

 
Tradiční zdobení velikonočních vajíček? Vyzkoušejte přírodní barviva

Vejce symbolizují nový život, plodnost, úrodu i znovuzrození. Podle dochovaných reálií znali velikonoční vejce již ve starém Egyptě, nicméně u nás se dochovala tradice související s Ježíšem Kristem.

Traduje se, že Ježíš společně s apoštolem Petrem navštívil hospodyni a ta jej pohostila vejci uvařenými v popelu. Poté, co Ježíš odešel, proměnily se skořápky vejce ve zlaté. Hospodyně pak pravidelně v den výročí Kristovy návštěvy rozdávala vajíčka pocestným.

Samotné zdobení vajíček se vyvinulo z lidové tradice už v 19. století, původní barva kraslic byla červená.

„Už dříve se vědělo, že se z vajíčka rodí nový život, a proto jej často během Velikonoc barvili především načerveno, protože červená je symbolem krve a lásky. Mnohdy naše prababičky získávaly barvu například z cihel, které kvůli červenému prachu rozbíjely. To už samozřejmě neděláme, ale některé techniky jsou realizovatelné dodnes, například barvení pomocí červených cibulových slupek,“ řekla Novinkám Marie Moravcová z Toulcova dvora v Praze.

Další známou technikou bylo barvení pomocí červené řepy. „Té je potřeba opravdu hodně. Omytá vajíčka vložíme do vody k nakrájené řepě, kam přidáme ocet a sůl,” pokračovala Moravcová.

Mezi tradiční techniky patří i balení vajec s různými ozdobami do punčochy a barvení v cibulové slupce.

Foto: Profimedia.cz

Zelená vejce získáte pomocí špenátu nebo kopřiv. I zde platí pravidlo - čím víc, tím lépe. Do hrnce ke špenátu (může být i mražený) opět přidejte sůl, ocet a trochu kmínu.

Pokud chcete koledníky obdarovat například modrými kraslicemi, připravte si hlávku červeného zelí, kterou na struhadle nastrouhejte a vložte do hrnce s horkou vodou, přilijte ocet a dodejte špetku soli.

Význam barev

Při barvení vajec se používají čtyři základní barvy -  červená, modrá, zelená a žlutá. Každá z barev přitom o samotném vejci mnohé vypovídá:

  • Červená - láska, nový život, ochrana před démony
  • Zelená - mládí, příroda, jaro, život
  • Žlutá - světlo, slunce, asociace se zlatou z legendy o Kristovi a proměně skořápek vajíčka na zlato
  • Modrá - čistota, víra, svěcená voda
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků