Založili jste studio Jan Plecháč & Henry Wielgus, rozumíte si i v ostatních ohledech, než je design?

Ačkoliv jsme oba rozlišné povahy, tak si rozumíme velmi dobře. Naše práce je velkou součástí našich životů, takže by to ani jinak nešlo.

Co je na práci designéra nejtěžší? Stane se vám někdy, že zkrátka nedostanete žádný nápad?

Člověk je sám svým pánem, což se kromě velké výhody může stát i tím nejtěžším aspektem naší práce. Proto musí být člověk, který pracuje sám na sebe, poměrně zodpovědný a mít určitou vůli.

Samozřejmě se nám stává, že nemáme žádný nápad. Pak jde o to, překonat takové období s chladnou hlavou. Někdy to jde lépe a někdy zase hůř, ale je dobré si uvědomit, že vlastně o nic nejde.

Ilustrační foto

Jan Plecháč

FOTO: Profimedia.cz

Na jakém projektu jste se společně nejvíce „vyřádili”?

Těch projektů je celá řada, protože se vždy snažíme dost experimentovat. Vždy je to pro nás nová cesta plná objevování.

Jakou pozici má na světové scéně český design?

Je několik českých studií a jednotlivců, kteří se výrazněji prosazují na světové úrovni, což je skvělé a velmi pozitivní. Český design jako celek nebo jako pojem ale ne zcela vyniká. Tím nicméně nepopírám kvalitu českých designérů, to vůbec, ta je velmi dobrá, jen jsme stále velmi slabí v sebeprezentaci.

Henry Wielgus uprostřed své instalace na letošním Designbloku.

Henry Wielgus uprostřed své instalace na letošním Designbloku

FOTO: archiv Henryho Wielguse

Vaše minulá instalace na Designbloku (mezinárodní přehlídka designu) se stala hitem sociálních sítí, získala i ocenění Nejlepší instalace výrobce 2016. Co vás vedlo k vytvoření té letošní?

Tento rok jsme navazovali na minulou instalaci Nespresso, kde byla hlavním motivem káva samotná. Nyní jsme trochu otočili princip, kdy návštěvník nepozoruje kávu s odstupem, ale naopak jí prochází. Vždy pracujeme s vizualitou a grafičností našich instalací a ani tentokrát tomu nebylo jinak.

Součástí instalace je i kavárna.

Součástí instalace je i kavárna.

FOTO: archiv Henryho Wielguse

Co děláte, když zrovna nenavrhujete?

Spoustu zábavných věcí. Oba jsme docela akční lidi, takže o zábavu máme postaráno.