Ačkoliv podle statistik i fotbalisté dosahují stále větších výšek, úspěšnější zůstávají ti menšího vzrůstu. Podle nedávné studie evropských fotbalových hráčů bylo zjištěno, že FC Barcelona je tým s největším počtem menších hráčů - průměrná výška se zde pohybuje kolem 175 cm, přičemž do hry jsou nasazováni nejčastěji právě ti nejmenší hráči.

Pro příklad - za jednoho z nejuznávanějších hráčů všech dob je považován španělský hráč Xavi Hernandez, který je vysoký 170 cm, stejně jako Andreas Iniesta.

Andreas Iniesta

Andreas Iniesta

FOTO: Profimedia.cz

Zatímco Brazilec Pelé měřil 173 cm, úspěšný Argentinec Diego Maradona pouhých 165 cm.

Podle odborníků je menší vzrůst výhodný především pro záložníky a útočníky. "Tito hráči jsou čipernější, rychleji mění směr a mají lepší kontrolu nad svými končetinami," vysvětluje profesor Stasinos Stavrianeas z Willametteovy Univerzity a dodává: "Čím víc je útočník nepolapitelný pro obránce, tím jsou větší šance na úspěch."

Lionel Messi

Lionel Messi

FOTO: Profimedia.cz

Mezi úspěšné menší hráče patří i argentinský útočník Lionel Messi, jenž se stal čtyřikrát držitelem Zlatého míče. Podle oficiálních statistik také měří 170 cm, což se zdá mnohým odborníkům až příliš. Jeho nízké těžiště umožňuje bleskové útoky, při nichž se řadí mezi nejrychlejší muže planety.

Zajímavé jsou také statistiky porovnávající výšku hráče versus faulování protihráčů. Zatímco menší hráči jsou spíše faulováni, vyšší hráči častěji faulují a jsou z obecného pohledu agresivnější.