Několik trojrozměrných rób z plechu pokrytého vrstvou smaltu bude poprvé k vidění na vernisáži během dne otevřených dveří ve strojírenské společnosti Vítkovice.

Ve vítkovické smaltovně bude Blanka Matragi své netradiční trojrozměrné šaty z plechu tvořit až do neděle. „Své návrhy jsem poslala předem a podle nich dělníci pláty vyřezali laserem. Teď všechny díly maluji a nakonec se vypálí v peci a sestaví,“ řekla Blanka Matragi. „Těch soch bude několik a chtěla bych je stihnout za dva a půl dne. Věřím, že se mi to podaří, nemám problém pracovat i dvanáct hodin denně,“ dodala.

Blanka Matragi v Ostravě vyrábí jednotlivé díly obřích šatů.

Blanka Matragi v Ostravě vyrábí jednotlivé díly obřích šatů.

FOTO: Aleš Honus, Právo

Na rozdíl od dvanácti dalších umělců vytváří své smaltované objekty trojrozměrné. „Celý život dělám trojrozměrné šaty. Takže mě rozhodně nemůže uspokojovat jen malování na plech," uvedla energická žena.

Blanka Matragi je rodačkou ze Světlé nad Sázavou a je jednou z nejúspěšnějších módních návrhářek pocházejících z Evropy. Během studia se seznámila se svým pozdějším manželem Makramem Matragim, se kterým se odstěhovala do Libanonu. Tam ušila svatební šaty, které se ostatním tak zalíbily, že začala šít pro významné byznysmeny a také pro arabské princezny. Nedávno získala titul Významná česká žena ve světě.

Blanka Matragi v Ostravě vyrábí jednotlivé díly obřích šatů.

Ve vítkovické smaltovně bude Blanka Matragi své netradiční trojrozměrné šaty z plechu tvořit až do neděle.

FOTO: Aleš Honus, Právo

Sedmý ročník sympozia Smalt Art v Ostravě začal už v úterý. Výsledky práce umělců bude moci veřejnost vidět 1. května během dne otevřených dveří.

Smalt Art Vítkovice dává umělcům možnost realizovat netradiční malbu na plech o rozměrech až 2,5 x 1,5 metru. Součástí procesu je vypálení každého díla v peci při teplotě vyšší než 800 stupňů Celsia. Na světě existují pouze tři místa, kde lze takováto díla tvořit. Jedním z nich je právě smaltovna Vítkovice Power Engineering v Ostravě.