"Rozdíl mezi stánkovými brýlemi a kvalitními koupenými například u očního optika pozná zákazník tak, že si zkusí při řízení automobilu na přímém slunci nasadit jedny a pak druhé brýle," radí optici, jak postupovat při výběru kvalitních brýlí. S nekvalitními brýlemi je řízení proti sluníčku téměř nemožné.

Ti, kdo své oči nechrání kvalitními slunečnímu brýlemi, mohou být zaskočeni vážným poškozením zraku, jako jsou šedý zákal nebo poškození sítnice. Sluneční záření může být rovněž příčinou vzniku rakoviny kůže očních víček a bulbární (neboli oční) spojivky. Negativní vliv dlouhodobého působení UV záření na zrak se přitom projeví až po letech.

Ohroženi jsou rybáři i zemědělci

„U lidí, kteří jsou dlouhodobě vystaveni slunečnímu záření, hrozí také zánět rohovky. A netýká se to jen rybářů, členů polárních expedic, námořníků, dnes už jsou ohroženi také zemědělci,“ upřesnil profese, jež jsou nejvíce ohroženy, oční lékař Mateusz Tlustochowicz z kliniky Medicover v Polsku.

Tlustochowicz dodal, že o oči je třeba pečovat celý den, nejvíce samozřejmě mezi 10. a 14. hodinou. Zapomínat se nemá ani na malé děti, povinností rodičů je od malička děti chránit kloboučkem, čepicí a slunečními brýlemi. Děti ohrožují především záněty rohovky a spojivek.

S ochranou očí před škodlivým UV zářením se nemá zapomínat ani u dětí.

S ochranou očí před škodlivým UV zářením se nemá zapomínat ani u dětí.

FOTO: fotobanka Profimedia

Kvalitní brýle by měly snížit na minimum dopad slunečního světla na oči. Díky tomu oči získají optimální ostrost při koukání a pohodlné vidění. Oproti brýlím od optika jsou ty ze stánku, supermarketu či tržnice vybaveny mnohdy nekvalitními skly bez potřebné UV ochrany, a proto mohou zraku spíše uškodit. Zákazník by se neměl nechat zmást nálepkami s označením UV filtr.

UV filtry i zatemnění skel

Důležité je také zatemnění skel. „Do exotických, blízko rovníku položených krajin si s sebou bereme brýle se zatemněním skel padesát až 75 procent, do města nám stačí 25 až padesát procent,“ zmínila Agnieszka Niedziela, ředitelka marketingu ve Vision Expres.

Video

Trendy sluneční brýle 2010

Na ochranu před slunečním zářením by měli myslet rovněž ti, již nosí dioptrické brýle. Výrobci dioptrických brýlí používají skla se zabudovanými slunečními filtry. „Na trhu jsou rovněž brýle s fotochromovými čočkami, které se ztmavují samy podle intenzity slunečního záření,“ napovídá MUDr. Tlustochowicz.