Bakterie, na něž si imunita jedné ženy zvykla, mohou být pro oči druhé ženy nebezpečné. Riziko infekce stoupá především u testerů, což jsou vzorky, které si ženy mohou při výběru v obchodě samy vyzkoušet. Testerům byste se zejména u kosmetiky aplikované kolem očí měly vyhnout.

Nepříliš časté, ale možné zranění hrozí, když se žena líčí v autě, ve vlaku, autobuse nebo tramvaji. Pokud dopravní prostředek nečekaně zabrzdí, riskuje poranění oka řasenkou či štětečkem, kterým si nanáší na víčka stíny. I drobné poranění oka může být nebezpečné, protože jím může vzniknout do těla infekce, varují odborníci.

Při nákupu nezapomínejte na složení výrobku

Jen pečlivým prostudováním se člověk vyhne nežádoucím složkám, které mu mohou způsobit alergii. Může také porovnat složení různých výrobků. Platí, že látky, kterých je ve výrobku nejvíce, se nacházejí na seznamu jako první.

Výrobky běžně prodávané v obchodech nesmějí obsahovat látky, o kterých je známo, že mohou škodit lidskému zdraví. Občas se objeví u levné čínské kosmetiky. Dražší výrobky ale bývají z kvalitnějších surovin, je u nich tedy i menší riziko, že budou obsahovat alergeny nebo agresivní chemikálie.

Takzvaný kohl na zvýraznění očí je podle odborníků lépe nepoužívat, protože obsahuje antimonový prášek. Užíval se ve starém Egyptě a je k dostání v některých specializovaných prodejnách. Pokud už ho žena musí ve své výbavě mít, měla by ho uložit na bezpečném místě mimo dosah dětí. Objevily se totiž případy dětských otrav právě tímto tradičním líčidlem.