"Jsem za svou kariéru opravdu velice vděčná, mám ale starost o dívky, které přijdou po mně, o to, jaké dostanou příležitosti - způsob, jakým s nimi bude nakládáno," řekla Campbellová v rozhovoru pro agenturu Reuters v Nigérii.

Podle Campbellové, která se v teenagerovském věku stala první černou modelkou, jež zdobila titulní stránky francouzské a britské mutace magazínu Vogue, mnozí módní návrháři stále ještě dávají přednost modelkám se světlou pletí před jejich tmavými kolegyněmi.

"Nedělám už tolik módních show, nicméně dobře vidím, kolik barevných dívek se na jejich molech objevuje. Loni v New Yorku to bylo ze všeho nejhorší," konstatovala britská krasavice, oblečená do jednoduchého bílého trika s krátkými rukávy a modrých džínsů. "Teď na pařížské přehlídce vysoké krejčoviny se na všech show objevila jediná černá modelka. Takový trend není možný."

Italská mutace magazínu Vogue se ve snaze upozornit na tento problém rozhodla použít pro své červencové vydání především snímky manekýnek tmavé pleti. Kromě Campbellové se v něm mimo jiné objevily také Tyra Banksová, Iman, černé herečky a zpěvačky.

Cambellová zahájila šňůru koncertů a přehlídek

Cambellová zavítala o víkendu do nigerijské metropole Abuja a největšího města a hospodářské metropole Lagos, aby odstartovala šňůru letních koncertů a módních přehlídek. Byla to její první cesta do tohoto přímořského státu v západní Africe se 140 miliony obyvatel.

Festival, sponzorovaný nigerijským listem This Day, se v srpnu přenese také do Washingtonu a v říjnu do Londýna. Jeho cílem je předvést světu nejlepší africkou hudbu a módu. Zahájení akce v metropoli Abuja se ale o pět hodin zpozdilo a Campbellová, její módní přehlídka a veškerá místní africká hudební vystoupení byla ze show vypuštěna.

Severoameričtí účinkující - rapper Jay-Z, zpěváci Rihanna a Usher - byli jediní, kdo před tisícovkami fanoušků vystoupil. Někteří z nich přitom zaplatili za vstupenku až 60 000 naier (téměř 7500 korun), což je celé jmění v zemi, kde devět z deseti lidí žije z méně než dvou dolarů denně (z necelých 30 korun).

Na kariéru Campbellové vrhl v poslední době stín další skandál, který opět zavinila její výbušná povaha. Londýnský soud ji odsoudil ke 200 hodinám veřejných prací kvůli dubnovému incidentu na londýnském letišti Heathrow. Campbellová u soudu přiznala, že v návalu zlosti napadla dva policisty. Stalo se tak poté, co zjistila, že se jí ztratilo jedno ze zavazadel. Supermodelce hrozilo až šest měsíců ve vězení a vysoká pokuta. Vybuchla prý mimo jiné také proto, že ji kdosi označil za černého bubáka.

Na otázku týkající se jejích osobních zkušeností s rasismem, modelka stručně odpověděla: "Jsem bojovnice".