Poradna: Jak dodat sebevědomí jedenáctileté dceři
Dobrý den, mám jedenáctiletou dceru, která je neustále bázlivá, stydlivá a vystrašená. Stačí, aby měla odpovědět paní učitelce, doktorce na jednoduché otázky a je problém. Nechce se na cokoliv zeptat, ani odpovídat. Když jí byly tři roky, začala koktat, po dvou letech to ale přestalo, nicméně těžší mluva jí zůstala i nyní v šesté třídě. K tomu všemu začala dospívat a vše je tak mnohem složitější. |
Chápu vaši snahu dceři pomoct, aby byla více sebevědomější. Možná jsou za tím vaše obavy, jak si poradí v dravém světě. Její sebevědomí se teprve rozvíjí a určitě se najdou oblasti, ve kterých je dobrá.
V konkrétních situacích ji oceňte za to, že vůbec komunikovala s nějakou autoritou, nevadí, že se u toho stydí. Potřebuje vědět, že i to je v pořádku. Teprve jako druhý krok, až si udělá zkušenosti, pochopí, že to zvládne jinak.
Hlavně ji nenuťte větami typu: „To zvládneš, nikdo ti hlavu neutrhne.” Po takovém tlaku přichází opak a děti se do sebe zavřou.
Dcera přichází do období, kdy jsou teenageři k sobě velmi sebekritičtí a vůči sobě to mají podobně. S tím moc neuděláte a je potřeba si to pouze uvědomit a dceru posilovat v její sebeúctě a sebevztahu k sobě. V Akademii rodičovství máme semináře pro rodiče - Jak podpořit sebevědomí a sebeúctu dětí.
Píšete, že koktání ve třech letech ustalo, což je skvělé. Současně zůstala těžká mluva. Co to znamená? Vyjadřuje se pomalu? Působí to rozvážně? Poznala bych to já, kdybych o tom nevěděla?
Popřemýšlejte, jak dceři z takového způsobu vyjadřování udělat přednost! Např.: „Dobře se mi tě poslouchá, vše vysvětluješ hezky pomalu.”
Vzhledem k tomu, že o celé situaci mám málo informací, mohu vám nabídnout jen inspirace, které se zaměřují na posílení sebeúcty a sebevědomí vaší dcery.
Inspirace pro posílení sebeúcty a sebevědomí |
Pozornost Zaměřte svou pozornost k dceři v pozitivním směru, v čem se jí daří? V čem je dobrá? Jaké má koníčky? Má sourozence, kamarády, se kterými by mohla sdílet své radosti a strasti? |
Zažít úspěch Většina puberťáků potřebuje zažívat úspěch, že jsou v něčem dobří. To je jejich stavební kámen pro vnímání svého sebevědomí a sebeúcty. A. Jaké možnosti má dcera u vás doma, co dělá úplně sama, do čeho jí nemluvíte? (škola, občas pro všechny něco uvařit, nakoupit sama v obchodě, vyžehlit) B. Jak má dcera možnost překonávat překážky? Něco se jí stane, něco zapomene. Má možnost si situaci vyřešit sama, aniž by ji trápilo, jak uspěje? C. Může dcera chybovat a dělat něco špatně? Pokud ne, tak jí to rozhodně umožněte. Společně si o tom povídejte, že chyba se dá napravit a hodně se z ní může naučit. |
Zkuste s dcerou dopředu situaci vytvořit - vizualizovat „Představ si, že tě zítra paní učitelka vyvolá k tabuli. Co je pro tebe nejtěžší, co nejlehčí? Co ti může pomoct to zvládnout?” Když ji něco čeká, co se bojí zvládnout, i když pro vás to může být úplně jednoduché, zahrajte si to spolu jako scénku, dělejte paní učitelku, doktorku, prodavačku. Tím, že si situaci prožije s vámi dopředu, lépe to zvládne v reálném čase. |
Oceňujte - jazyk k pochvale a oceňování začíná JÁ Pomocí všech smyslů hledejte a vyzdvihujte vše, co se dceři daří, co se vám líbí a co funguje. To všechno můžete využít k tomu, abyste nejméně 5x denně vaši dceru ocenila a pohladila! |
Rituál sdílení Můžete si udělat rituál sdílení všeho, co jste jako celá rodina prožili. Alespoň jedenkrát za týden, třeba doma u večeře nebo v cukrárně, se můžete potkat a povídat si o tom, co se vám za týden podařilo, nepodařilo, na co se těšíte. I vy jako máma se možná někde stydíte, tak proč z toho neudělat normální věc. |
Přeji vám hodně trpělivosti při podporování a hodně pochopení. Vaše dcera vnímá svět jinýma očima.
Akademie rodičovství
Soukromá rodinná poradna, která pomáhá všem členům rodiny. Rodičům odlehčit od starostí a nejistot v jejich rodičovské roli, partnerům i jednotlivcům v jejich různorodých životních situacích, dětem s jejich dospíváním. Sdružuje odborníky, kteří rádi pomohou.
Vytváří a realizuje kurzy i semináře pro rodiče, individuální poradenství a konzultace, rodinnou terapii. Více na Akademie rodičovství.
Trápí vás jiné téma spjaté s výchovou dítěte, rodinnými vztahy či závislostí? Poraďte se s našimi odborníky. Své příběhy a otázky nám posílejte na: zenaporadna@seznam.cz.