Hlavní obsah
Děti by měly umět rozpoznat zneužívání, šikanu, ponižování a manipulaci. Foto: Profimedia.cz

Odborníci varují před zvýšeným rizikem sexuálního zneužívání dětí

V létě stoupá riziko sexuálního zneužití a obtěžování dětí, varují odborníci z linek důvěry. Ohrožené mohou být jak děti na táborech, tak i ty, které rodiče svěří do péče příbuzným a známým.

Děti by měly umět rozpoznat zneužívání, šikanu, ponižování a manipulaci. Foto: Profimedia.cz
Odborníci varují před zvýšeným rizikem sexuálního zneužívání dětí

Podle Jiřího Kocourka z Dětského krizového centra (DKC) v Praze zvýšený nárůst případů zneužívání a týrání zaznamenalo centrum zejména u dětí do šesti let.

Loni do této věkové kategorie patřila téměř čtvrtina fyzicky týraných dětí v péči krizového centra, polovina dětských klientů byla mladší devíti let. Na Linku důvěry DKC se děti dovolají, když vytočí číslo 241 48 41 49. Loni tato linka přijala celkem 1 740 hovorů.

Děti také často volají kvůli prvním láskám

Vedoucí Linky bezpečí Martin Klouda upozornil na to, že v létě stoupá také počet dětských dotazů kvůli prvním láskám a sexuálním vztahům. Objevují se i hovory mladých dívek kvůli obavám z otěhotnění. "Naopak mizí hovory týkající se školy a šikany ve školách," vysvětluje Klouda.

Co se týče hovorů kvůli sexuálnímu zneužívání, loni jich Linka bezpečí nejvíce zaznamenala v květnu a v srpnu, vždy kolem 50 případů měsíčně. Letos v červenci se na linku, jejíž telefonní čísla jsou 116 111 nebo 800 155 555, dovolalo 24 dětí s problémem sexuálního zneužívání, v červnu 32.

Podle statistik ministerstva práce a sociálních věcí vzrostl loni počet týraných a zneužívaných dětí v ČR v meziročním srovnání o 264 případů na 1 884. Odborníci tvrdí, že se jedná jen o špičku ledovce, skutečné číslo může být několikanásobně vyšší. Někteří hovoří až o 40 000 týraných a zneužívaných dětech v ČR.

Děti často neví, jaký kontakt s dospělým je ještě normální

Děti jsou podle expertů z DKC často nepoučené o nebezpečích, která jim hrozí. Například před cestou na tábor by mělo dítě vědět, co je v kontaktu s dospělým ještě normální a co už je za hranicí vhodnosti. Děti by měly umět rozpoznat zneužívání, šikanu, ponižování a manipulaci. Rodič by si měl také zjistit maximum informací o táboře, na který své dítě posílá.

Pozor by si měli dát i rodiče dětí, které zůstávají doma. Nebezpečí číhá totiž i na internetu. "Různé chaty, komunikace prostřednictvím komunikačních sítí ICQ a Skype se dají snadno zneužít," řekl Kocourek. Podle něj je dobré občas zkontrolovat historii prohlížení webových stránek v počítači dítěte.

Na dívky číhá nebezpečí spíš v rodině, na chlapce venku

Ze zkušeností centra vyplývá, že nejčastějším pachatelem sexuálního zneužívání dívek jsou lidé z jejich bezprostřední blízkosti, například z rodiny. U chlapců se jedná spíše o cizí lidi, například vychovatele nebo náhodné pachatele. Hoši prý podceňují nebezpečí sexuálního zneužití a jsou velmi zranitelní.

"Skutečnost, že se ve většině případů sexuálního zneužití chlapců jedná o homosexuální kontakt, komplikuje vyrovnávání se s tímto zážitkem a nese s sebou kromě jiných rizik také znejistění v sexuální roli," uvedlo DKC v loňské výroční zprávě.

Toto centrum poskytuje pomoc týraným a zneužívaným dětem již od počátku 90. let. Děti i se svými blízkými do centra docházejí pro psychologickou pomoc a podporu. Cílem je, aby se děti vyrovnaly s traumatickým prožitkem. Nejdelší péči vyžadují podle zkušeností centra děti se zkušeností se sexuálním zneužitím a s rozvodovými spory rodičů o děti.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků