Hlavní obsah
Až 70 % porodů v centru porodní asistence proběhlo pouze s porodní asistentkou. Foto: Profimedia.cz

Centrum porodní asistence mění přístup k budoucím maminkám

Když se otevíralo před osmi měsíci v pražské Nemocnici Na Bulovce první centrum porodní asistence v Česku, ne všichni si dokázali přesně představit, jak bude fungovat a zda se bude skutečně jednat o pozitivní posun v českém porodnictví. Dnes jsou již známy první výsledky, které jasně ukazují, že to je krok správným směrem.

Až 70 % porodů v centru porodní asistence proběhlo pouze s porodní asistentkou. Foto: Profimedia.cz
Centrum porodní asistence mění přístup k budoucím maminkám

Během osmi měsíců od otevření centra porodní asistence zde porodilo přes 230 žen, přičemž 70 % z nich pouze s porodní asistentkou, která se snaží respektovat přání rodiček a zároveň hledět na to, aby byl samotný porod maximálně bezpečný a odborně vedený.

Lékař sice nebývá přímo na porodním sále, ale bývá v případě nesnází okamžitě dostupný, stejně tak jako nejmodernější zdravotní technika.

„Centrum porodní asistence není budova nebo prostor, ale princip, koncepce. Centrum znamená změnu přístupu k těhotné a rodící ženě, podporu role porodní asistentky a jinou organizaci porodního sálu. Ve stávajících prostorách se stávajícím personálem jsme dokázali změnit organizaci a přístup tak, že jsme vytvořili prakticky porodní dům v porodnici,“ vysvětluje přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky 1. LF UK a Nemocnice Na Bulovce Michal Zikán.

Za velký úspěch pak sám přednosta kliniky považuje snížení počtů tzv. císařských řezů. Za celé období zde došlo pouze k 10 % procentům porodů císařským řezem, přičemž průměrně tak v ČR rodí až 24 % žen.

Pozitivně hodnotí fungování centra i samotné rodičky, které se mohou otevřeně vyjadřovat i na facebookové stránce Porodnice Bulovka. Ženy si zde chválí přístup jak porodních asistentek, tak personálu z novorozeneckého oddělení. Novopečené maminky si pak velmi chválí i předporodní kurzy, které zde probíhají a které reflektují i aktuální trendy v porodnictví.

Na úspěchy centra porodní asistence již reaguje také Ministerstvo zdravotnictví ČR, které připravuje metodický pokyn, který by měl motivovat i další porodnice ke změně organizačních zvyklostí a postupů. Na základě tohoto pokynu by navíc měla vzniknout i další centra porodní asistence v rámci celé České republiky.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků