Budoucí maminky tak podle Dagmar Bartáškové ze specializované poradny pro těhotné diabetičky mohou minimalizovat možná rizika, která cukrovka může znamenat pro těhotnou ženu i dítě. Pro vedení těhotenství a porod by měly zvolit velkou nemocnici.

Je důležité, jaký typ cukrovky žena má, a zejména, jak dlouho ji má. Pokud si aplikuje inzulin, měla by se pro těhotenství rozhodnout co nejdříve, protože s každým rokem nemoci se zvyšuje pravděpodobnost postižení cév pacientky.

Diabetičky rodí častěji císařským řezem

Před několika desítkami let se lékaři snažili, aby těhotné diabetičky co nejvíce polehávaly. Nyní, pokud nenastanou zdravotní problémy, dávají přednost tomu, aby těhotenství a porod probíhaly přirozeně. Diabetičky však rodí častěji, asi v 30 až 35 procentech, císařským řezem. Většinou jde o případy, kdy se ke konci těhotenství objeví zdravotní komplikace u matky či dítěte. Lékaři se snaží předčasně vyvolat porod. Jestliže se jim to nepodaří, zvolí císařský řez.

Plod má s maminkou společný krevní oběh, a pokud má žena vysokou hladinu cukru, musí se dítě s touto situací vyrovnat. Jeho slinivka proto produkuje zvýšené množství inzulinu. To bývá příčinou zdravotních komplikací u novorozenců. Vysoký obsah cukru v krvi vede také k tomu, že miminko v matčině těle roste rychleji a má zvětšená játra, ledviny i srdce, které však někdy nefunguje tak, jak by mělo.

U těhotenské cukrovky pomáhá především dieta

U pěti až šesti procent zdravých žen se během těhotenství vyvine cukrovka, která souvisí s činností placenty a po porodu zmizí. Zpravidla k její léčbě stačí dieta, zhruba v desetině případů je třeba hodnoty krevního cukru upravit inzulinem. U těchto žen je však větší riziko, že se u nich později ve věku kolem 50 či 60 let objeví cukrovka.