Hlavní obsah

Diabetici už mohou cestovat snadněji

16. 2. 2005, 9:46 – PRAHA

Skoro každý rád cestuje, někdo na chatu, někdo k moři, jiný do Afriky nebo do exotických zemí. Každé cestování, zejména do zahraničí, s sebou přináší různé nutné, mnohdy i specifické povinnosti - pojištění, očkování, měna či výše hotovosti. Diabetici mají jen o jednu starost více, ale současný komfortní diabetický program jim jejich situaci natolik ulehčuje, že se nemusejí prakticky v ničem omezovat.

Foto: Silvie Strachotová

Archiv vůní v klášteře Kladruby

Článek

Dnešní doba je dobou cestování. Někoho přivádí na cesty pracovní povinnosti, jiní cestují pro své potěšení, zejména o prázdninách či o dovolené. Ani člověk s diabetem nechce být z možnosti cestovat vyřazen.

Ještě v nedávné minulosti bylo cestování s diabetem složité. Skleněné stříkačky a kovové jehly, které bylo nutno po každém použití sterilizovat varem, činily z cestování obtížně zvládnutelný problém. I někdejší nepružné inzulinové programy, které vyžadovaly přesné dodržování určených hodin jídla, cestování komplikovaly.

Dnešní pomůcky pro léčení diabetu, zejména inzulinová pera či dokonalé inzulinové injekční stříkačky, spolu s pružnými inzulinovými programy, činí i pro člověka s diabetem z cestování potěšení. Nezřídka se dnes setkáme s tím, že brzy po vzniku diabetu a zavedení inzulinové léčby odjíždí rodina s diabetickým dítětem autobusem na dovolenou do Španělska nebo dokonce odletí na prázdniny do Kanady. Již několik českých středoškoláků s diabetem studovalo rok na střední škole ve Spojených státech.

Nutnost dobré přípravy

I přes tyto příznivé zkušenosti je dobré se na cestování s diabetem připravit. Před cestou do zahraničí si musíme uvědomit, že diabetes přece jen přináší zvýšené zdravotní riziko. Nikdy si nemůžeme být jisti, zda kvůli diabetu nebudeme muset v zahraničí vyhledat lékařské ošetření nebo dokonce zůstat v nemocnici. K tomu stačí i běžné průjmové onemocnění se zvracením, které člověk bez diabetu snadno překoná sám.

Proto je před odjezdem zapotřebí vždy uzavřít zdravotní pojištění do zahraničí. To by dnes ostatně mělo být samozřejmostí pro každého cestovatele. Léčebné výlohy jsou v zahraničí většinou mnohonásobně vyšší než u nás. Kdo nemá pojištění uzavřeno, zaplatí za ošetření v hotovosti a jeho tuzemská zdravotní pojišťovna mu po návratu proplatí jen ekvivalent léčení v tuzemsku - tedy jen zlomek skutečně zaplacené částky.

Pozor na údaje cestovních kanceláří o tom, že je do ceny zájezdu zahrnuto cestovní pojištění. Často se takový údaj může týkat jen pojištění zavazadel. To při návštěvě lékaře opravdu nepomůže. V cestovní kanceláři proto vždy žádejme jasnou, nejlépe písemnou informaci o rozsahu pojištění a přesvědčme se o tom, že se pojištění týká i ošetření při komplikaci diabetu.

Materiál převzat z publikace: Abeceda diabetu: Lebl J., Průhová Š. a kol. 2. vydání, nakladatelství Maxdorf.

Reklama

Související články

Glykémii hlídá inzulin

21. 1. 2005, 15:34

Diabetes mellitus (lidově cukrovka) je porucha, při které neumí lidské tělo dobře hospodařit s glukózou neboli s krevním cukrem. Glukóza patří mezi jednoduché...

Výběr článků