Právo na šťastné dětství je upíráno miliónům dětí v různých státech zeměkoule. Den dětí je důvodem k zamyšlení pro starší generaci, jakou budoucnost připravují těm nejmladším. I dnes po mnoha letech od skončení světových válek umírá denně mnoho dětí, které trpí hladem a nemocemi nejen v afrických zemích, ale dokonce i v zemích Evropy. Bohužel tu stále máme týrané a zneužívané děti. Ale to není jediný problém. Protože i děti, které nikdo vysloveně netýrá mohou trpět, a to naší nevšímavostí, snahou nahradit lásku a péči, penězi a dárky.

Rodiče si ne vždy uvědomují, co je pro děti nejdůležitější. To, že dítěti koupíte superdrahý dárek mu nenahradí odpoledne strávené s vámi. Dítě potřebuje, abyste mu naslouchaly a braly ho vážně, abyste jen nemávly rukou nad jeho problémy, s tím, že vaše jsou důležitější. Zamyslete se, jak by bylo vám. Jistě, z vašeho pohledu jsou ty problémy zanedbatelné, ale ne tak z pohledu dítěte, pro něj je to problém závažný.

Dnes máme den dětí a vy jistě vyrazíte se svými ratolestmi někam za zábavou. Třeba do zoo, nebo na výlet, či na některou z akcí pořádanou speciálně pro tento den, možností je nepřeberně. Dívejte se během tohoto dne pozorně na své děti, uvidíte radost, smích a štěstí. Není to ten nejhezčí pohled? Tak to dopřejte sobě i svým dětem častěji, není přece nutné čekat na 1. června. Buďte pro své děti kamarády, ne jen vychovatelem či vychovatelkou.