Protože ne každé dítě zvládá školu hravě či je rozený jedničkář. Rodiče by tak měli dávat pozor, aby neměli ohledně svých dětí přehnaná očekávání. Vždy se tedy musí pokusit zjistit, co za špatnými známkami vězí. A pokud si nevědí sami rady, pak vyhledat odbornou pomoc.

Každé dítě je jedinečné a jeho školní prospěch může ovlivňovat kromě inteligence, také nadání, motivace či zájmy. Když se dítě snaží, a přesto to není na známkách znát, pak na vině může být nižší nadání dítěte, porucha pozornosti, specifické poruchy učení, úzkostnost, nedostatek sebevědomí, neschopnost se prosadit, prodat své znalosti.

Důležité najít příčinu

„Příčina školního neprospěchu ale může ležet zcela mimo osobnost dítěte. Zátěžová situace v rodině (rozvod rodičů, narození sourozence, úmrtí blízkého příbuzného...) či problémová situace ve škole (osobnostně nestandardní paní učitelka, nevhodné pracovní klima ve třídě, šikana...) mohou mít na zhoršeném prospěchu dítěte rovněž nemalý podíl. Objeví-li rodiče, v čem je zakopaný pes, mohou společně s dítětem problém řešit,” upozorňuje psycholožka Eva Kneblová.

Pokud tedy rodič uvidí, že přes opravdovou snahu se dítěti známky vylepšit nedaří, je dobré jej přesto pochválit a navrhnout mu řešení, jak učivo dohnat a dát mu možnost známky aspoň trošku vylepšit. Ani každodenní dril ale nemůže dítěti pomoci překonat vlastní limity či nedostatek nadání v určitém oboru. Rodiče by tedy vždy měli zvážit, zda chtějí mít doma zneurotizovaného maturanta, či spokojeně vyučeného kuchaře.

Každé dítě je jednoduše jiné, a proto jej nelze ani srovnávat s ostatními. Je důležité se vždy vžít do situace dítěte. Protože ani rodičům by nebylo zrovna příjemné, kdyby je v zaměstnání neustále s někým srovnávali a předhazovali jim úspěšnějšího kolegu.

Na druhou stranu rovněž není dobré neprospěch bagatelizovat, případně svádět vinu na pedagoga. „Jakákoli přehnaná kritika kantora povede v očích dítěte nejspíše jen ke znehodnocení školy a vzdělání vůbec,“ upozorňuje Kneblová.

Je vhodné dávat dětem za vysvědčení dárky?

Dárek za vysvědčení zcela jistě není výchovnou chybou. Neměl by však být jediným motivem dítěte pro školní práci. To, jak se dítě staví ke školním povinnostem, se v dospělosti bude opakovat v jeho vztahu k povinnostem pracovním. „Učit se a sbírat jedničky jen kvůli vidině nového kola je podobně omezující jako pracovní nasazení motivované pouhou výší výdělku,” radí psycholožka.

Problematická může být i touha rodičů či prarodičů dopřát dítěti to nejlepší a obdarovávat jej nepřiměřeně hodnotnými dárky. Dítě pak velmi záhy přestane po věcech skutečně toužit a věcí si vážit. Stejně špatně může ale i dopadnout, pokud rodiče budou dítěti vnucovat dárky dle vlastního přesvědčení a opovrhovat jeho přáním.

Ve skutečnosti tou nejlepší odměnou je pro děti kladná motivace, a tedy pochvala. Dost často je jedno slovo víc než celá hromada hraček či nejrůznějších sladkostí. „Vždy je tedy důležité na vysvědčení něco pochválit, i když třeba jen jedničku z chování, protože ani tu nemá každý,” doporučuje psycholožka PhDr. Václava Masáková z Šancedětem.cz.

Knížka na prázdniny - Václav Vokolka - Příběh jedenáctiletého Vítka začíná s koncem školním roku a čtenáře okamžitě vtáhne do atmosféry sbalených kufrů a vzrušujícího pocitu svobody.

Václav Vokolek: Knížka na prázdniny - Příběh jedenáctiletého Vítka začíná s koncem školního roku a čtenáře okamžitě vtáhne do atmosféry sbalených kufrů a vzrušujícího pocitu svobody.

FOTO: Garamond

Adam Rex: Křup! - Americký ilustrátor a spisovatel Adam Rex, autor zfilmovaného bestselleru Konečně doma, napsal a nakreslil další vtipný román pro moderní děti. Křup! Napínavé vyprávění o zlovolné společnosti vyrábějící snídaňové cereálie. Od 8 let.

Adam Rex: Křup! - Americký ilustrátor a spisovatel Adam Rex, autor zfilmovaného bestselleru Konečně doma, napsal a nakreslil další vtipný román pro moderní děti. Křup! Napínavé vyprávění o zlovolné společnosti vyrábějící snídaňové cereálie. Od 8 let.

FOTO: Paseka

Garfield a záhadná mumie - Jim Kraft - Když Garfield a Odie zůstanou na noc zamčeni v muzeu, kde právě vystavují vzácný egyptský artefakt, začnou se dít podivné věci. Kdo vydává ty strašidelné zvuky a kam zmizel noční hlídač?

Jim Kraft: Garfield a záhadná mumie - Když Garfield a Odie zůstanou na noc zamčeni v muzeu, kde právě vystavují vzácný egyptský artefakt, začnou se dít podivné věci. Kdo vydává ty strašidelné zvuky a kam zmizel noční hlídač?

FOTO: Albatros Media

Zleva:

Zleva: 1. Monika Šurinová: Z deníku ohnivé démonky - Dechberoucí fantasy, která kromě akce a napětí nabízí také ohromnou porci romantiky. Vivian na první pohled vypadá jako krásná, ale jinak docela obyčejná dívka. Ve skutečnosti ji stojí hodně sil, aby skryla své magické schopnosti a svou ohnivou podobu. Jako démonka světla stojí před závěrečnou zkouškou svého bojového výcviku, aby mohla konečně vstoupit do armády dobra. 2. Ana Galánová: Dračí srdce 2: Tajemství mluvících stromů - Kale konečně získal svého vlastního draka - Mondraga. Splnil těžkou zkoušku a utkal se se zlým Murdou i se zabijáckými draky starosty Wickenburga. Mondragovi se podařilo tajně vynést ze starostova hradu záhadnou knihu, která mluví lidským hlasem. Na jejích stránkách se objevují tajuplné vzkazy, které naše přátele posílají do nebezpečného Mlžného lesa. Překonají s pomocí Mondraga další překážky? 3. Maggie Stiefvater: Spirit Animals - Skrytá hrozba - Jen několik vyvolených obyvatel Erdasu dokáže vyvolat spirituální zvíře. Conorovi, Abeke, Mej-lin a Rolanovi se to podařilo a díky tomuto poutu mohou získat nadlidské schopnosti. Co když ale existuje ještě jiná možnost, jak spirituální zvíře vytvořit a získat tak nad ním absolutní moc?

FOTO: Albatros Media

Kouzlení vše nezmění - Helena Beránková - cílem knížky je pomocí příběhu holčičky Anežky děti naučit překonávat strach z neznámého prostředí. Přirozenou cestou je motivovat k aktivnímu přístupu a odhodlání se s tímto strachem vypořádat a přemoci jej.

Helena Beránková: Kouzlení vše nezmění - cílem knížky je pomocí příběhu holčičky Anežky děti naučit překonávat strach z neznámého prostředí. Přirozenou cestou je motivovat k aktivnímu přístupu a odhodlání se s tímto strachem vypořádat a přemoci jej.

FOTO: Machart

Canon PowerShot D30 - vodotěsný do 25 m, odolný proti nárazům a pádům až z 2 m, mrazuvzdorný (–10 °C) a prachuvzdorný. Ideální pro každé venkovní dobrodružství, obsahuje HS System (12,1MP) pro skvělé snímky za každého počasí a GPS k sledování zážitků.

Canon PowerShot D30 - dokonalý fotoaparát za letním, ale i zimním dobrodružstvím - vodotěsný do 25 m, odolný proti nárazům a pádům až z 2 m, mrazuvzdorný (–10 °C) a prachuvzdorný. Ideální pro každé venkovní dobrodružství, obsahuje HS System (12,1MP) pro skvělé snímky za každého počasí a GPS ke sledování zážitků.

FOTO: Canon

LEGO Friends Základna záchranářů v džungli - Pomozte Andree vylézt na strážní věž a sledovat teleskopem ohrožená zvířata. Je tu panda, která potřebuje vaši pomoc.

Lego Friends Základna záchranářů v džungli - Pomozte Andree vylézt na strážní věž a sledovat teleskopem ohrožená zvířata. Je tu panda, která potřebuje vaši pomoc.

FOTO: Lego (4x)

LEGO City Pobřežní hlídka - jste zodpovědní za svůj úsek pláží a mořského pobřeží. Je třeba být neustále na pozoru. V sadě naleznete velkou záchranářskou loď s vybavením, záchranářské čluny, vrtulník, maják, žraloky a několik minifigurek.

Lego City Pobřežní hlídka - jste zodpovědní za svůj úsek pláží a mořského pobřeží. Je třeba být neustále na pozoru. V sadě naleznete velkou záchranářskou loď s vybavením, záchranářské čluny, vrtulník, maják, žraloky a několik minifigurek.

Lego Architecture Šikmá věž v Pise - věž se svým typickým náklonem je známá z pohlednic a suvenýrů z celého světa. Nyní si tuto neobvyklou stavbu můžeš postavit také z LEGO kostek.

Lego Architecture Šikmá věž v Pise - věž se svým typickým náklonem je známá z pohlednic a suvenýrů z celého světa. Nyní si tuto neobvyklou stavbu můžeš postavit také z lego kostek.

Zleva:

Zleva: 1. MP4 přehrávač Sencor SFP 5870 BYL/8 GB - přehrává hudbu, video, foto, text. 1,8" barevný LCD displej, vestavěný FM tuner s předvolbami, podpora ID3 tag, funkce USB disku, vestavěný reproduktor, rozhraní USB 1.1, české menu, dobíjecí baterie s dobou přehrávání až 10 h. 2. Přenosný minireproduktor Sony SRS-X11 Bluetooth® - v podobě malé krychle nabízí mohutný zvuk. Jeden reproduktor můžete uložit k počítači, jeden na poličku ke smartphonu a dva do obývacího pokoje, kde si můžete užívat stereofonní zvuk a dopřát si zábavu naplno. Výstupní výkon 10 W. 3. Kamera Canon Legria mini s WiFi - pro akční lidi, co touží mapovat svá každodenní dobrodružství - jedinečná kombinace ultraširokoúhlého objektivu, otočného panelu LCD a vestavěného stojánku, jež umožní být v záběru, a tudíž součástí videí. Díky přímému propojení se smartphonem nebo tabletem pomocí vestavěné funkce WiFi lze vše okamžitě sdílet. Lze ovládat i prostřednictvím zařízení se systémy Android a iOS.

FOTO: archív firem

Koloběžka s motivy postaviček Mimoni nebo Ledové království - Jízda na gumových kolečkách se stane jejich oblíbenou prázdninovou zábavou. Stylová koloběžka je skladná, takže ji snadno dopravíte i na chatu či k babičce. Cena: 509 Kč

Koloběžka s motivy postaviček Mimoni nebo Ledové království - jízda na gumových kolečkách se stane oblíbenou prázdninovou zábavou. Stylová koloběžka je skladná, takže ji snadno dopravíte i na chatu či k babičce. Cena: 509 Kč

FOTO: Tesco

Herní konzole GoGEN Maxi konzole potěší děti předškolního i školního věku. Disponuje operačním systémem Android 4.2. Jelly Bean a stává se tak chytrou kombinací vlastností tabletu a vzhledu herní konzole.

Herní konzole GoGEN Maxi konzole potěší děti předškolního i školního věku. Disponuje operačním systémem Android 4.2. Jelly Bean a stává se tak chytrou kombinací vlastností tabletu a vzhledu herní konzole.

FOTO: archív firmy

Dřevěné švihadlo s veselými postavičky. Cena: 79 Kč

Dřevěné švihadlo s veselými postavičkami. Cena: 79 Kč

FOTO: bino-drevenehracky.cz (2x)

Provazový žebřík - skvělý doplněk do dětského pokojíčku nebo na zahradu. Děti zbožňují rozhled z výšky a překonávání překážek. Umožněte jim posilovat kondici, rovnováhu a vytrvalost nejen na dětském hřišti. Rozměry: 200 x 30 cm

Provazový žebřík - skvělý doplněk do dětského pokojíčku nebo na zahradu. Děti zbožňují rozhled z výšky a překonávání překážek. Umožněte jim posilovat kondici, rovnováhu a vytrvalost nejen na dětském hřišti. Rozměry: 200 x 30 cm

Hra o Trůny - desková hra na motivy populární ságy George R.R. Martina Píseň ledu a ohně. V této hře budete svádět nemilosrdný boj o Železný trůn. Stanete se vůdcem jednoho z mocných rodů Sedmi království Západozemí.

Hra o Trůny - desková hra na motivy populární ságy George R.R. Martina Píseň ledu a ohně. V této hře budete svádět nemilosrdný boj o Železný trůn. Stanete se vůdcem jednoho z mocných rodů Sedmi království Západozemí.

FOTO: ADC Blackfire

Cestujeme po hradech a zámcích - Během hry objevíte zajímavá místa, poznáte jejich historii a dozvíte se pověsti z dob dávno minulých. Je pouze na vás, zda budete cestovat pěšky, na motorce nebo autem.

Cestujeme po hradech a zámcích - Během hry objevíte zajímavá místa, poznáte jejich historii a dozvíte se pověsti z dob dávno minulých. Je pouze na vás, zda budete cestovat pěšky, na motorce nebo autem.

FOTO: archív firmy

Albi Akvárium - je experimentální sada pro milovníky podvodního světa a akvaristiky. Do akvária je třeba zakoupit zlatou rybku, které se v akváriu bude dařit i bez vzduchování a přitápění. Pozorovat tuto krásnou rybku můžete přiloženým periskopem.

Albi Akvárium - je experimentální sada pro milovníky podvodního světa a akvaristiky. Do akvária je třeba zakoupit zlatou rybku, které se v akváriu bude dařit i bez vzduchování a přitápění. Pozorovat tuto krásnou rybku můžete přiloženým periskopem.

FOTO: archív firmy

Vstupenka na Slavnosti slunovratu aneb Jahodový ateliér v parku Portheimka na Praze 5.

Vstupenka na Slavnosti slunovratu aneb Jahodový ateliér v parku Portheimka na Praze 5.

FOTO: Creativeworld.cz

Vstupenky na Lego KidsFest - Více než 7 miliónů kostek ke stavění. Jedinečné autorské práce zahraničních certifikovaných stavitelů uměleckých děl z kostek. Množství atrakcí pro děti, promítání LEGO seriálů, soutěže a speciální program pro děti.

Vstupenky na Lego KidsFest - Více než sedm miliónů kostek ke stavění. Jedinečné autorské práce zahraničních certifikovaných stavitelů uměleckých děl z kostek. Množství atrakcí pro děti, promítání Lego seriálů, soutěže a speciální program pro děti.

FOTO: LEGO KidsFest

Výlet do Aquaworldu v Budapešti - na rozloze 86 hektarů naleznete 17 interiérových a exteriérových dobrodružných a plaveckých bazénů, 11 speciálních tobogánů, obrovský vnější herní park s plážovým fotbalem, zábavním parkem a za kreativním koutekem.

Výlet do Aquaworldu v Budapešti - na rozloze 86 hektarů naleznete 17 interiérových a exteriérových dobrodružných a plaveckých bazénů, 11 speciálních tobogánů, obrovský vnější herní park s plážovým fotbalem, zábavním parkem a kreativním koutkem.

FOTO: Aquaworld Resort Budapest