Každá rada je v tomto směru drahá. Záleží opravdu jen na rodičích. Zřejmě nejvhodnější doba pro jeho pořízení je ta, kdy se dítě začne osamostatňovat. Když do školy a ze školy chodí bez dospělého doprovodu, když samo navštěvuje zájmové kroužky či chodí bez rodičů ven, je dobré mobil pořídit, ale zároveň jasně stanovit pravidla pro jeho používání.

To potvrzuje i před časem zveřejněný průzkum společnosti Telefónica, podle kterého nejvíce rodičů (téměř 45 %) plánuje koupit či koupí první mobil svému dítěti, až bude ve věku 10–12 let. Překvapivé je, že podle více než desetiny rodičů (10,6 %) by vlastní mobil měly mít předškolní děti, tedy tří- až šestileté. To možná souvisí s tím, že malé děti mobil dostávají do ruky, aby se zabavily. Dospělí jim totiž rádi půjčí svůj mobil, aby měli klid.

Dítě je sice spokojené, ale dobré to pro něj rozhodně není.

FOTO: Profimedia.cz

Rodiče by si měli uvědomit, že časté hraní s dotykovými mobily či tablety může jejich potomkům ublížit. U malých dětí totiž může dojít k poškození správné funkčnosti prstů a rukou. Protože při manipulaci s dotykovými přístroji dítě používá jen některé prsty, dochází k nedostatečnému budování svalové hmoty.

Podle doporučení americké pediatrické akademie, které vydala před časem, by předškolní dítě nemělo trávit s těmito přístroji více než dvě hodiny denně. Děti do dvou let by pak s nimi neměly přijít do styku vůbec. A veškeré vymoženosti jako televize, mobily či počítače by pak měly mít trvalé místo mimo dětský pokoj.