Hlavní obsah

Vyzkoušejte tradiční barvení velikonočních vajec

Malovaná a zdobená vejce k Velikonocům neodmyslitelně patří, stejně tak pomlázka, mazanec nebo beránek. V dnešní době existuje mnoho technik, jak lze kraslice barvit. Zkuste si doma připomenout tradiční způsoby, které používali naši předci.

Vyzkoušejte tradiční barvení velikonočních vajec

Vejce symbolizují nový život, plodnost, úrodu i znovuzrození. Podle dochovaných reálií znali velikonoční vejce již ve starém Egyptě, nicméně u nás se dochovala tradice související s Ježíšem Kristem.

Traduje se, že Ježíš společně s apoštolem Petrem navštívil hospodyni a ta jej pohostila vejci uvařenými v popelu. Poté, co Ježíš odešel, proměnily se skořápky vejce ve zlaté. Hospodyně pak pravidelně v den výročí Kristovy návštěvy rozdávala vajíčka pocestným.

Samotné zdobení vajíček se vyvinulo z lidové tradice už v 19. století, původní barva kraslic byla červená.

„Už dříve se vědělo, že se z vajíčka rodí nový život, a proto jej často během Velikonoc barvili především načerveno, protože červená je symbolem krve a lásky. Mnohdy naše prababičky získávaly barvu například z cihel, které kvůli červenému prachu rozbíjely. To už samozřejmě neděláme, ale některé techniky jsou realizovatelné dodnes, například barvení pomocí červených cibulových slupek,“ řekla Novinkám Marie Moravcová z Toulcova dvora v Praze.

Další známou technikou bylo barvení pomocí červené řepy. „Té je potřeba opravdu hodně. Omytá vajíčka vložíme do vody k nakrájené řepě, kam přidáme ocet a sůl,” pokračovala Moravcová.

Mezi tradiční techniky patří i balení přírodnin do punčochy a barvení v cibulové slupce.

Foto: Profimedia.cz

Zelená vejce získáte pomocí špenátu nebo kopřiv. I zde platí pravidlo - čím víc, tím lépe. Do hrnce ke špenátu (může být i mražený) opět přidejte sůl, ocet a trochu kmínu.

Pokud chcete koledníky obdarovat například modrými kraslicemi, připravte si hlávku červeného zelí, kterou na struhadle nastrouhejte a vložte do hrnce s horkou vodou, přilijte ocet a dodejte špetku soli.

Význam barev

Při barvení vajec se používají čtyři základní barvy -  červená, modrá, zelená a žlutá. Každá z barev přitom o samotném vejci mnohé vypovídá:

  • Červená - láska, nový život, ochrana před démony
  • Zelená - mládí, příroda, jaro, život
  • Žlutá - světlo, slunce, asociace se zlatou z legendy o Kristovi a proměně skořápek vajíčka na zlato
  • Modrá - čistota, víra, svěcená voda
yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků