Hlavní obsah

Vaření zvyšuje obsah některých živin v zelenině

Odborníci na výživu dosud doporučovali, aby lidé konzumovali raději čerstvou zeleninu, protože obsahuje více vitaminů. Jenže podle italských vědců se naopak opatrným vařením obsah účinných živin v zelenině zvyšuje. Neplatí to však o všech důležitých látkách a bezvýhradně.

Vaření zvyšuje obsah některých živin v zelenině

Podle Nicoletty Pellegriniové z Univerzity v Parmě je zapotřebí dále studovat obsah a chování vitaminů a minerálů v syrové a vařené zelenině. Její tým sledoval účinky různých kulinářských způsobů přípravy jídla – vaření ve vodě, vaření v páře a smažení – na třech druzích zeleniny: mrkvi, cuketách a brokolici.

Italští vědci zjistili, že vaření ve vodě a páře udržuje obsah antioxidantů v zelenině vysoký, ale při smažení se jejich obsah snižuje. U brokolice vaření v páře zvyšovalo obsah glukosinolátů, rostlinných sloučenin, které mají protirakovinné účinky.

Podle Pellegriniové by mohli vědci již brzy určit každý druh zeleniny, ve které příprava vařením zvyšuje obsah zdraví prospěšných látek a v níž se tak zvyšuje nutriční hodnotu pokrmů.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků