Muži s pevnými, výraznými svaly mají až dvojnásobně více sexuálních partnerek, milostných afér a pletek než ti, kteří nemají tělo tak urostlé. K dlouhodobému vztahu si ale ženy nakonec spíše vybírají muže s menšími svaly, protože ženy věří, že jsou věrnější a romantičtější. Svalovci jim přijdou příliš pánovití a přelétaví.

"Má-li muž zájem na dlouhodobém vztahu, neměl by možná trávit dlouhý čas v posilovně," říká docentka Martie Haseltonová z univerzity v Los Angeles, spoluautorka výzkumu, který bude celý zveřejněn v srpnovém čísle časopisu Personality and Social Psychology Bulletin.

Svalnatí muži mají dvakrát více milostných záletů

Haseltonová s psychologem Davidem Frederickem uskutečnila v uplynulých čtyřech letech šest studií o svalnatosti a sexuálních vztazích na vzorku více než 500 studentek a 280 heterosexuálních studentů. Výzkum ukázal, že muži s vypracovanější postavou měli dvakrát více krátkodobých milostných záletů se ženami, které mají stálého partnera, než muži s průměrnou nebo podprůměrnou muskulaturou. Ženy v 61 procentech přiznaly, že jejich náhodní milenci měli více svalů než jejich stálí partneři.

Profesor psychologie na univerzitě v Novém Mexiku Steven Gangestad, který se na výzkumu nepodílel, výsledky nijak překvapen není, i když oceňuje, že jde o první vědecké šetření svého druhu. "Studie zajisté potvrzuje, co si myslím, že lidé tuší: Že muži v lepší kondici a s vypracovanějšími svaly se vskutku zdají být atraktivnější," řekl.