Hlavní obsah
 

Začalo Tokio 2020: Olympiáda zahalená do covidového závoje

O rok později a v dosud nevídané atmosféře světové pandemie dnes v Tokiu začaly 32. letní olympijské hry. Ani po ročním odkladu se svět nezbavil koronavirové hrozby, slavnostní zahájení tak bylo oproti zvyklostem nebývale komorní. Ještě před zahájením žádali demonstranti v ulicích Tokia zrušení her.

 
Začalo Tokio 2020: Olympiáda zahalená do covidového závoje

Žádná bombastická show plná masových choreografií, pyrotechniky a plných ochozů se na hlavním olympijském stadionu v Tokiu nekonala.

V hledišti kvůli koronavirovým opatřením nebyli žádní běžní diváci, pouze několik stovek olympijských funkcionářů.

Olympijské tenisové kurty

Foto: David Goldman, ČTK/AP

Všudypřítomné kontroly, plexiskla, dezinfekce, roušky: hry v Tokiu provázejí přísná protiepidemická opatření.

Foto: John Minchillo, ČTK/AP

Zahajovacího ceremoniálu se také letos zúčastnilo méně sportovců než obvykle, kdy si úvodní slavnost nenechala ujít velká část každé výpravy jednotlivé země.

Důvodem jsou restrikce v olympijské vesnici, kam sportovci mohou dorazit jen několik dní před vlastní soutěží.

Video bylo staženo z důvodu vypršení licenční lhůty

BEZ KOMENTÁŘE: Ohňostroj nad olympijským stadionem v Tokiu

Video: AP

Protestující v ulicích

Ještě před zahájením úvodního ceremoniálu vyšli do ulic Tokia protestující, kteří požadují zrušení her. Kritizovali například to, že japonská vláda dává přednost olympiádě před zdravím svých občanů.

Olympiáda v Tokiu bude poprvé v historii bez diváků. Hlavní roli tak budou mít televizní přenosy.

Foto: Markus Schreiber, ČTK/AP

Ve 120milionovém Japonsku je nyní plně naočkováno jen 23 procent obyvatel a aktuálních téměř dva tisíce nových případů nákazy covidem-19 představují nejvyšší čísla za půl roku.

Hlavní tiskové středisko her

Foto: Ashley Landis, ČTK/AP

Letní olympijské hry měly v Tokiu odstartovat už před rokem. Kvůli vrcholící celosvětové pandemii koronaviru je ale Mezinárodní olympijský výbor na poslední chvíli o rok odložil.

Přísným protiepidemickým restrikcím se přesto hlavní svátek sportu nevyhne. Vůbec poprvé v historii nesmějí jednotlivým kláním přihlížet diváci. Samotní sportovci a členové realizačních týmů pak musejí dodržovat přísná zdravotní opatření.

Přesto covid fatálně zasahuje do sportovních snů jeho účastníků ještě před samotným zahájením her. Jednotlivé výpravy musejí ze soutěží vyškrtávat sportovce, u kterých pravidelné testování odhalilo nákazu.

Nejen fanoušky má letošní olympiáda v Tokiu. Odpůrci her upozorňují na zbytečný hazard celosvětové akce v době trvající pandemie.

Foto: Koji Harada, ČTK/AP

Sportovní neštěstí se nevyhnulo ani české výpravě. Nákaza se rozšířila už na palubě speciálu, ve kterém minulý pátek cestovala první várka sportovců.

Dosud se nemoc potvrdila u čtyř z nich: plážových volejbalistů Ondřeje Perušiče a Markéty Nausch Slukové, stolního tenisty Pavla Širučka a silničního cyklisty Michala Schlegela.

Čeští sportovci před odletem na olympijské hry do Tokia. U čtyř z nich se už potvrdil covid.

Foto: Roman Vondrouš, ČTK

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků