Hlavní obsah
Tálibové v provincii Ghazní Foto: Reuters

Zástupci Tálibánu jednali v Číně

Delegace afghánského vzbouřeneckého Tálibánu navštívila minulý týden Čínu na pozvání tamní vlády, řekl Reuters představitel tohoto hnutí. S Číňany podle něj jednala o situaci v Afghánistánu, kde Tálibán bojuje proti vládě v Kábulu podporované Západem.

Tálibové v provincii Ghazní Foto: Reuters
Zástupci Tálibánu jednali v Číně

Šéfem delegace byl údajně šéf kanceláře Tálibánu v Kataru. „Máme dobré vztahy s různými zeměmi světa a Čína je mezi nimi,” řekl zástupce hnutí, který hovořil pod podmínkou anonymity. Čínské úřady podle něj delegace informovala o „okupaci útočnými silami a o hrůznostech, které páchají na afghánském lidu”.

Tálibán chce, aby Čína toto téma nadnesla na světových fórech a „pomohla nám získat svobodu”, uvedl představitel radikálů, kteří podle nedávné zprávy pro americký Kongres ovládají nejvíce afghánského území od roku 2001.

Čína je součástí skupiny, která se na začátku roku snažila obnovit mírové rozhovory s Tálibánem. V této skupině byly také Spojené státy, Pákistán a Afghánistán. Jednání se ale daleko nedostala a skončila poté, co byl v květnu při americkém náletu zabit tehdejšího vůdce mulla Muhammad Mansúr.[celá zpráva]

Tálibán ve svých prohlášeních opakovaně tvrdí, že chce mít dobré vztahy se zeměmi sousedícími s Afghánistánem. Mnoho z těchto zemí se obává bujení islamismu nebo ozbrojených separatistických hnutí. Peking se obává, že by Afghánistán mohl být zdrojem nestability v západočínské Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang, kterou obývají muslimové. Podle Číny jsou v tomto regionu stále aktivnější islámští radikálové, kteří získávají výcvik a útočiště na afghánském území.

Násilí v Afghánistánu prudce stoupá od ukončení bojové mise NATO v zemi v prosinci 2014. Loni zemřelo v bojích s Tálibánem přibližně 7000 afghánských policistů a vojáků a dalších až 14 000 bylo zraněno. Podle bezpečnostních expertů by toto číslo mělo letos ještě vzrůst.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků