Hlavní obsah
 

V Thajsku zasáhli proti demonstrantům, čtyři mrtví

Thajská policie začala v úterý v hlavním městě Bangkoku novou operaci, jejímž cílem je vytlačit demonstranty z prostranství u vládních budov. Střety jsou velmi tvrdé, zásah si vyžádal podle agentury Reuters čtyři mrtvé. Nejméně 58 osob bylo zraněno, uvedla stanice CNN. Zatčeno bylo 183 lidí.

 
V Thajsku zasáhli proti demonstrantům, čtyři mrtví

"Jeden policista byl zastřelen a další čtyři zraněni", z toho jeden vážně v důsledku exploze, řekl AFP policejní zdroj o jednom z úmrtí. Policie neuvedla, kdo mrtvého zasáhl.

Druhou obětí se stal 52letý muž, který podle sdělení zdravotníků podlehl zraněním hlavy, uvedla CNN. I další dvě oběti jsou z řad demonstrantů, uvedla záchranka Erawan.

K akci se policie rozhodla poté, co selhalo vyjednávání s demonstranty, kteří blokují vládní budovy. Nejprve policisté vytlačili demonstranty o několik set metrů, kde obě strany oddělila bariéra z pytlů s pískem. Pak došlo k tvrdým střetům. Policisté použili slzný  plyn. Demonstranti po nich vystřelili a hodili nálož. Policie odpověděla střelbou, použila nejen gumové projektily, ale také ostré náboje.

Thajští policisté míří na demonstranty.

Foto: Athit Perawongmetha, Reuters

Policie se soustředila především na budovu vlády, okolo které je největší množství  protestujících Thajců. Uspěla u ministerstva energetiky, které ovládla poté, co zatkla stovku demonstrantů, kteří nekladli odpor.

Do operace, jejímž cílem je vyčistit prostranství okolo vládních budov v centru a na severu metropole, se podle agentury Reuters zapojilo na 15 tisíc policistů.

Thajský demonstrant před kordonem bezpečnostních sil

Foto: Chaiwat Subprasom, Reuters

Změna taktiky 

Vláda se až donedávna vyhýbala přímé konfrontaci, aby omezila riziko násilností, které si už vyžádaly 11 životů. V pátek ale povolala do akce stovky těžkooděnců, aby uvolnili přístup k sídlu vlády, které premiérka a její ministři kvůli demonstrantům nemohli skoro dva měsíce používat. Během této operace však nedošlo ke konfrontaci ani k zatýkání. [celá zpráva]

Krátce poté, co policisté vyčistili prostranství před vládními budovami, se odpůrci vlády začali vracet a tisíce jich v pondělí úřad vlády znovu obklíčily.

Zraněný thajský policista na ulici v Bangkoku

Foto: Athit Perawongmetha, Reuters

Opozice už déle než tři měsíce pořádá v Bangkoku demonstrace, aby přiměla vládu premiérky Jinglak Šinavatrové k demisi. Účastníci nepokojů obviňují vládu z korupce a tvrdí, že ji ve skutečnosti z exilu řídí premiérčin miliardářský bratr Tchaksin Šinavatra, který byl svržen při vojenském převratu v roce 2006.

Na začátku února se uskutečnily dokonce nové volby, ale opozice je odmítá jako zmanipulované, protože se konaly za výjimečného stavu. [celá zpráva]

Policistu zraněného při zásahu odvážejí

Foto: Athit Perawongmetha, Reuters

Opozice, která si je vědoma, že nemá dost příznivců, místo toho chtěla ustavení přechodné vlády, která by volby připravila. [celá zpráva]

Premiérce hrozí stíhání 

Thajská protikorupční policie mezitím oznámila, že podá trestní oznámení na thajskou premiérku. Šinavatrová je podezřelá ze zanedbání povinností v souvislosti s kontroverzním programem pomoci pěstitelům rýže. Protikorupční komise upřesnila, že premiérka ignorovala varování, že program vytváří prostor pro korupci a finanční ztráty.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků