Hlavní obsah
 

V Maroku odsoudili k smrti muže, kteří podřezali skandinávské turistky

Marocký soud ve čtvrtek odsoudil tři muže k trestu smrti za loňské vraždy dvou skandinávských turistek v pohoří Vysoký Atlas. Ačkoli se odsouzení hlásili k teroristické organizaci Islámský stát (IS), ta za vraždy nikdy nepřijala odpovědnost.

 
V Maroku odsoudili k smrti muže, kteří podřezali skandinávské turistky

Ve stejném procesu bylo odsouzeno i dalších 21 lidí v souvislosti s těmito vraždami či za různé trestné činy spojené s terorismem. Soud jim podle agentury AFP vyměřil pětileté až doživotní tresty.

Obžalovaní ve čtvrtek před soudem v marockém městě Salé pronesli závěrečné řeči. Pětadvacetiletý pouliční prodejce Idžúd Abdassamád, který se již dříve k vraždě jedné z žen přiznal a uvedl, že byl mozkem celé akce, požádal před vyřčením rozsudku Boha o odpuštění. „Alláh je jediný Bůh... kéž mi odpustí,” řekl tribunálu.

Vrazi skandinávských turistek odsouzení v Maroku k trestu smrti (zleva) Rašíd Afattí, Uzijád Júnis a Idžúd Abdassamád

Foto: Profimedia.cz

Video z vraždy dali na internet

Abdassamád a další z odsouzených na smrt turistky sťali, zatímco třetí spolupachatel je při tom natáčel. Video následně zveřejnili na sociálních sítích ve skupinách nakloněných IS. Marocká tajná služba však již dříve uvedla, že nikdo ze skupiny zadržených neudržoval kontakt s vedením IS v Iráku a v Sýrii a k teroristické organizaci oficiálně nepatřil.

Těla čtyřiadvacetileté Dánky Louisy Vestagerové Jespersenové a osmadvacetileté Norky Maren Uelandové objevil 17. prosince francouzský pár deset kilometrů od obce Imlíl. Ta slouží jako výchozí bod pro výstup na horu Túbkál, nejvyšší vrchol pohoří Vysoký Atlas.

Tresty smrti se nevykonávají

Mezi jednadvaceti dalšími odsouzenými byl jediný cizinec španělsko-švýcarského původu Kevin Zoller Guervos, který se do Maroka odstěhoval, když konvertoval k islámu. Soud ho poslal na 20 let za mříže za „ustavení teroristické skupiny”.

Maročané pokládají květiny na památku zavražděných dívek u dánské ambasády v Rabatu. Zločin zemí otřásl a mnoho místních lidí kvůli němu vyšlo do ulic.

Foto: Profimedia.cz

Ačkoli marocké soudy stále ještě vyměřují rozsudky smrti, od roku 1993 místní úřady absolutní trest nevykonávají. V zemi se podle AFP hovoří o jeho úplném zrušení.

Soud třem mužům odsouzeným za vraždu turistek a jednomu z jejich kompliců rovněž přikázal zaplatit odškodné rodičům Maren Uelandové ve výši dvou milionů dírhámů (asi 4,7 milionu korun). Nevyhověl naopak žádosti rodičů Vestagerové Jespersenové, kteří požadovali odškodné deset milionů dírhámů (téměř 23,8 milionů korun) od marockého státu kvůli jeho „morální zodpovědnosti”.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků