Hlavní obsah
Zlatý lev v Zakázaném městě Foto: Karel Felt, Právo

V Číně soudí 99letého muže za miliónový podvod

Devětadevadesátiletý stařík stanul v úterý v Pekingu před soudem s obviněním, že podvedl jistého Američana čínského původu a s pomocí dvou podstatně mladších kompliců na něm vylákal 750 000 jüanů (2,4 miliónu korun). Podle listu People's Daily jde o nejstaršího občana souzeného trestním soudem v čínské metropoli.

Zlatý lev v Zakázaném městě Foto: Karel Felt, Právo
V Číně soudí 99letého muže za miliónový podvod

Čou Č'-chping, narozený v roce 1910, Američanovi tvrdil, že býval vysokým představitelem čínské Národní strany (Kuomintangu), že má kontakty s vládními činiteli a že pracuje na uvolňování peněz z národních fondů, zmrazených během čínské občanské války mezi komunisty a Čankajškovou národní vládou ve 40. letech.

Podle trojice spiklenců peníze z "národních fondů" činitelé Kuomintangu uložili v amerických bankách. Čou po Američanovi žádal pro svou práci finanční pomoc, za což měl dotyčný po rozmrazení fondů dostat odměnu 20 milionů jüanů (64 milionů korun).

Než si čtyřiasedmdesátiletý Američan, který má mimo jiné dva doktoráty - z fyziky a z chemie - uvědomil, že padl do léčky, vyplatil mezi dubnem 2007 a červnem 2008 trojici šejdířů 749 000 jüanů.

Čou, který je silně nedoslýchavý, před soudem všechna obvinění popřel. V případě, že by byl shledán vinným, hrozí mu nejméně deset let vězení, případně i doživotí. Soudní proces bude pokračovat.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků