Hlavní obsah

Teleskop zachytil největší výbuch energie zaznamenaný člověkem

Největší množství vyzářené energie, nejrychlejší pohyb částic a nejsilnější záblesk paprsků gama - takový byl výbuch zanikající obří hvězdy zachycený Fermiho gama-teleskopem (FGST) v souhvězdí Lodního kýlu, která je vzdálena 12,2 miliardy světelných let od Země.

Teleskop zachytil největší výbuch energie zaznamenaný člověkem

"O podobných výbuších energie víme stále poměrně málo," řekl profesor Peter Michelson, vedoucí týmu, který s FGST pracuje. Exploze byla zaznamenána již loni v září, ale NASA informaci o pozorování uvolnila až ve čtvrtek.

Podle Julie McEneryové, která se na výzkumech s Fermiho teleskopem podílí, měl výbuch sílu jako 9000 výbuchů běžných supernov a plyny uvolněné explozí se šířily rychlostí blízkou rychlosti světla.

Takový výbuch nebyl člověkem dosud zaznamenán. Po výbuchu zůstává silné magnetické pole, pozůstatky hvězdy, černé díry a různé částice, které jsou působením černých děr urychlovány a pohlcovány. Místo exploze také silně vyzařuje.

Vědce především zajímá, proč je mezi nejsilnějším a nejslabším zábleskem záření gama časová prodleva. Domnívají se, že oba záblesky způsobuje jiný mechanismus. Podle jiné teorie je však prodleva způsobena jen obrovskou vzdáleností a působením černé díry. 

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků