Hlavní obsah
Afghánské bezpečnostní síly poblíž místa útoku v Džalálabádu Foto: Parwiz, Reuters

Srpen byl v Afghánistánu mimořádně krvavý, spočítala BBC

Měsíc srpen byl v Afghánistánu mimořádně krvavý, při násilnostech zemřelo denně v průměru 74 mužů, žen či dětí, uvedla stanice BBC. Podle jejích zjištění bylo při 611 útocích zabito 2703 lidí. Čísla zpochybnila jak afghánská vláda, tak hnutí Tálibán, podle stanice ale jde o ověřené údaje a počty naopak mohou být ještě vyšší.

Afghánské bezpečnostní síly poblíž místa útoku v Džalálabádu Foto: Parwiz, Reuters
Srpen byl v Afghánistánu mimořádně krvavý, spočítala BBC

Podle zjištění BBC bylo dalších 1948 osob zraněno. Většinu obětí tvořili vojáci a příslušníci různých milicí a bojůvek, ale pětinu civilisté.

Počet útoků poklesl jen na závěr ramadánu při svátku oběti, jinak běžně umíralo přes čtyřicet osob denně, přičemž nejtragičtější byl 27. srpen, kdy zahynulo 162 lidí, především bojovníků Tálibánu zasažených při náletech, a 18. srpen, kdy bylo zabito 92 lidí na svatbě, na kterou zaútočil atentátník z Islámského státu. Dalších 142 osob bylo tehdy zraněno.

V bojích zemřelo 844 lidí, při náletech 515 a exploze náloží si vyžádaly 249 mrtvých. Co se týká jednotlivých skupin, třeba Tálibán přišel o 974 lidí, vládní síly o 675 a civilistů zahynulo 473. Zemřeli i tři příslušníci mezinárodní sil.

Vysoký počet lidí byl zabit v době probíhajících jednání Tálibánu s Američany ohledně ukončení války v zemi, která nakonec selhala.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků