Hlavní obsah
Polní maršál Chalífa Haftar (uprostřed) Foto: Philippe Wojazer, Reuters

Spojené státy jednaly se vzbouřeným libyjským polním maršálem

Vysocí američtí představitelé jednali se vzbouřeným libyjským polním maršálem Chalífou Haftarem, jehož Libyjská národní armáda se od jara pokouší ovládnout hlavní město Tripolis. Potvrdilo to v prohlášení americké ministerstvo zahraničí, uvedla agentura Anadolu.

Polní maršál Chalífa Haftar (uprostřed) Foto: Philippe Wojazer, Reuters
Spojené státy jednaly se vzbouřeným libyjským polním maršálem

Podle ministerstva bylo jednání zaměřeno na kroky, které by vedly k ukončení bojů a k politickému řešení konfliktu v Libyi. Tou zmítají po svržení Muammara Kaddáfího boje. V zemi jsou v současné době dvě vlády a dva parlamenty, mezinárodně uznávaná v Tripolisu vedená premiérem Faízem Sarrádžem a druhá na východě země, která podporuje Haftara.

Podle amerického sdělení se na schůzce, jejíž místo nebylo zveřejněno, podařilo dosáhnout základu pro pokrok při dalších jednáních o příměří.

„Představitelé zdůraznili, že Spojené státy zcela podporují suverenitu a územní celistvost Libye, a dali najevo vážné obavy, že Rusko využívá konfliktu na úkor libyjského lidu,“ uvedlo ministerstvo. Rusko opakovaně jednalo s Haftarem a vyjádřilo mu podporu. Na Západě panují obavy, že by v Libyi mohlo Rusko použít stejný přístup jako v Sýrii, kde se mu podařilo udržet u moci prezidenta Bašára Asada. V zemi už působí ruští žoldnéři a poradci.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků