Hlavní obsah
 

Rekordní sklizeň opia v Afghánistánu přesahuje poptávku trhu

Pěstování opia v Afghánistánu letos dosáhlo nového rekordu. A to navzdory mezinárodním snahám v uplynulém desetiletí oslabit obchod s narkotiky v zemi. Vyplývá to ze zprávy, kterou ve středu zveřejnil Úřad OSN pro drogy a kriminalitu (UNODC). Vzrostla jak osetá plocha, tak sklizeň odhadovaná na 5500 tun.

 
Rekordní sklizeň opia v Afghánistánu přesahuje poptávku trhu

Sklizeno bylo v květnu podle OSN 5500 tun opia, o 49 procent víc než v loňském roce a také víc, než kolik činí celková produkce opia ve zbytku světa.  Objem také přesahuje obvyklou poptávku po droze. Maximální sklizně Afghánistán dosáhl v roce 2007, kdy vyprodukoval 7400 tun opia.

Plocha osetá opiovým mákem se letos rozšířila o 36 procent a dosáhla celkové plochy 209 000 hektarů, zatímco loni jich bylo jen 154 000 hektarů.  To je víc než dosavadní největší osetá plocha –193 000 hektarů z roku 2007.

Polovina opia je z provincie Hílmand. Mák se opět začal pěstovat v provincií Farjáb a Balch na severu země, které už byly vyhlášeny jako „čisté”.

Afghánci sklízející v květnu surové opium

Foto: Rahmat Gul, ČTK/AP

Panují obavy, že situace se ještě zhorší, až se v příštím roce stáhnou ze země mezinárodní síly ISAF, uvedl regionální zástupce UNODC v Kábulu Jean-Luc Lemahieu.

Lemahieu varoval, že s ubýváním zahraniční pomoci bude afghánská vláda čím dál tím víc závislá na nelegálních zdrojích příjmu. Stoupající produkci opia pohání i nejistota o budoucnost země. Zemědělci, kteří nevědí, co bude dál, se raději vracejí k osvědčenému pěstování máku, a to i v případech, že byli ochotní zkoušet alternativní plodiny.

Afghánský voják u makového pole

Foto: Baz Ratner, Reuters

Velké zvýšení produkce začalo v roce 2010, kdy zemědělci začali chvatně sázet opiový mák, aby využili stoupajících cen poté, co o rok dřív část produkce zlikvidovala choroba napadající tuto plodinu. Letos reagovali i na to, že se loni na nižší produkci podepsalo špatné počasí.

Likvidace zabavených drog u Kábulu.

Foto: Rahmat Gul, ČTK/AP

Z opiového máku se kromě opia vyrábí i heroin. V loňském roce se Afghánistán postaral o 75 procent celosvětových dodávek těchto drog, letos by to mohlo být už 90 procent, dodal Lemahieu.

Sklizeň opia v Afghánistánu

Foto: Rahmat Gul, ČTK/AP

Optimismu ale přilévá fakt, že policii se podařilo zabavit deset procent produkce, což je více než dříve.  Nedaleko metropole Kábulu bylo 12. listopadu demonstrativně spáleno 20 tun drog, především hašiše a opia.

spálení dvaceti tun drog u Kábulu

Foto: Rahmat Gul, ČTK/AP

Problémem je, že mezinárodní síly nemohly ničit přímo pole máku, na jehož pěstování byli zemědělci závislí, aby obyvatelé nepřišli o jediný zdroj příjmu a neobrátil se jejich hněv proti silám ISAF.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků