Hlavní obsah
Libyjští vojáci při přstřelce s milicemi (ilustrační foto) Foto: Mohamed Ben Khalifa, ČTK/AP

Příměří v Libyi podepsáno

Znesvářené strany v Libyi v pátek podepsaly dohodu o trvalém příměří v celé zemi. Oznámila to Organizace spojených národů (OSN). Zástupci obou libyjských kabinetů zasedli k mírovým rozhovorům v Ženevě tento týden. Dohodu, kterou OSN označila za historickou, budou následovat politická vyjednávání v příštím měsíci.

Libyjští vojáci při přstřelce s milicemi (ilustrační foto) Foto: Mohamed Ben Khalifa, ČTK/AP
Příměří v Libyi podepsáno

Klid zbraní je platný okamžitě a podle dohody musí severoafrickou zemi do tří měsíců opustit všichni zahraniční bojovníci. Sporné oblasti mají strážit nově utvořené společné policejní síly, uvedla šéfka mise OSN pro Libyi Stephanie Williamsová.

„Cesta k dohodě o trvalém klidu zbraní byla často dlouhá a obtížná,” uvedla po oficiálním podpisu Williamsová. „V následujících dnech a týdnech nás čeká spousta práce, abychom závazky dohody zavedli,” dodala vyslankyně s tím, že je potřeba se do práce pro dobro Libyjců pustit rychle.

Turecko už dohodu zpochybnilo

Dodržování dohody však vzápětí zpochybnil turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, jehož země je jedním z klíčových hráčů v konfliktu.

Libye se potýká s chaosem od svržení diktátora Muammara Kaddáfího v roce 2011. O vládu tam kromě mnoha ozbrojených skupin usilovaly dva kabinety. S vládou v Tripolisu uznávanou OSN a Tureckem soupeří kabinet na východě země, který podporují jednotky polního maršála Chalífy Haftara a na jehož straně je Egypt, Spojené arabské emiráty či Rusko.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků