Hlavní obsah

Potvrzený počet obětí zemětřesení v Japonsku přesáhl 12 000

Počet potvrzených obětí březnového zemětřesení a následné vlny cunami v Japonsku stoupl na 12 020. Bilance ztrát na životech podle všeho zdaleka není konečná a bude dále stoupat. Tři týdny po katastrofě se stále pohřešuje 15 512 lidí. Oznámila to agentura AP.

Potvrzený počet obětí zemětřesení v Japonsku přesáhl 12 000

V pátrání po tisících nezvěstných pokračuje asi 25 000 vojáků, 120 vrtulníků a 65 plavidel japonské a americké armády.

Poradce japonského premiéra zároveň připustil, že může trvat několik měsíců, než se podaří zastavit únik radioaktivity z poškozených reaktorů.

Japonská provozní energetická společnost TEPCO v neděli pokračuje v pokusech zastavit prosakování radioaktivní vody z trhliny v reaktoru 2 atomové elektrárny Fukušima 1. Betonem se prasklinu utěsnit nepodařilo, firma nyní podle DPA místo něj zkouší polymerní látky. Zatím není jasné, zda nová metoda prosakování radioaktivní vody zastaví. Experti podle agentur prohlásili, že to budou vědět zřejmě až v pondělí.

V sobotu japonský představitel přiznal, že z poškozené elektrárny Fukušima 1 vytéká do Tichého oceánu vysoce radioaktivní voda. Společnost TEPCO se snažila asi dvaceticentimetrovou trhlinu, z níž voda protéká, ucpat betonem. Tyto pokusy se však podle DPA nezdařily. TEPCO nyní podle japonského tisku povolalo na pomoc experty z Tokia.

Podle zástupce společnosti TEPCO dělníci v sobotu ráno objevili, že se voda o radioaktivitě 1000 milisievertů za hodinu nahromadila v jímce blízko u moře. Později zjistili, že v jímce je trhlina, kterou voda uniká přímo do moře. Experti budou nyní znovu analyzovat radioaktivitu v moři poblíž elektrárny a také odeberou vzorky na třech různých místech vzdálených od elektrárny 15 kilometrů.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků