Hlavní obsah
Poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa pro národní bezpečnost John Bolton Foto: Kevin Lamarque, Reuters

Poradce amerického prezidenta je válečný štváč, tvrdí Severní Korea

Bezpečnostní poradce Bílého domu John Bolton je válečný štváč a jeho hodnocení, že Severní Korea nedávnými raketovými testy porušila rezoluce Rady bezpečnosti OSN, je nesprávné. V prohlášení to v pondělí uvedlo severokorejské ministerstvo zahraničí. Pchjongjang má za to, že zkušebními odpaly raket krátkého doletu uplatňoval své právo na sebeobranu.

Poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa pro národní bezpečnost John Bolton Foto: Kevin Lamarque, Reuters
Poradce amerického prezidenta je válečný štváč, tvrdí Severní Korea

Severní Korea tyto rakety testovala 4. a 9. května a přerušila tak období bez odpalů, které začalo na sklonku roku 2017. Bolton v sobotu na začátku návštěvy Japonska novinářům řekl, že „není pochyb“ o tom, že tím Severní Korea porušila rezoluce RB OSN. Agentura Reuters napsala, že to bylo poprvé, co některý z vysokých amerických činitelů označil nové severokorejské raketové testy za porušení rezolucí OSN.

„Bolton má výhrady vůči běžným vojenským cvičením... Požadovat, abychom zakázali veškeré odpaly s balistickými technologiemi bez ohledu na dolet, je totéž jako žádat, abychom se vzdali práva na sebeobranu,“ uvedl v prohlášení nejmenovaný mluvčí severokorejské diplomacie.

„Nikdy jsme je neuznali a nikdy jsme nebyli vázáni takovými nezákonnými a podlými záležitostmi, které zcela popírají právo svrchované země na přežití a rozvoj,“ dodalo ministerstvo zahraničí v souvislosti s rezolucemi RB OSN.

„Bolton by neměl být nazýván bezpečnostním poradcem... ale poradcem pro ničení bezpečnosti, který ničí mír a bezpečnost,“ citovala dále z prohlášení agentura AP.

Analytici uvádějí, že se KLDR nejnovějšími testy snaží vystupňovat tlak na Spojené státy po nezdaru únorového summitu Kima s Trumpem. Pchjongjang požaduje zrušení sankcí za své odzbrojovací kroky, které ale Spojené státy považují za nedostatečné. Bolton v sobotu uvedl, že sankce proti Pchjongjangu musí zůstat v platnosti.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků