Hlavní obsah
Hořící hotel Tádž Mahál Foto: Arko Datta , Reuters

Pákistánec podezřelý z naplánování útoku v Bombaji se může dostat z vězení

Pákistánský soud povolil ve čtvrtek propustit na kauci muže obviněného ze zorganizování teroristického útoku v Bombaji, při němž v roce 2008 zahynulo 174 lidí. Napsala to agentura Reuters s odvoláním na pákistánské právní zdroje. Rozhodnutí soudu vyvolalo okamžitě rozhořčenou reakci Indie.

Hořící hotel Tádž Mahál Foto: Arko Datta , Reuters
Pákistánec podezřelý z naplánování útoku v Bombaji se může dostat z vězení

„Soud dnes vydal nařízení umožňující propuštění Lakhvího na kauci ve výši jednoho miliónu rupií (358 tisíc Kč),” řekl obhájce Rizván Abbásí agentuře Reuters. „Doufáme, že bude v pondělí či v úterý na svobodě,” dodal s tím, že prokuratura se může proti rozhodnutí soudu odvolat. Podle něj soud umožnil podmínečné propuštění pro nedostatek důkazů proti Lakhvímu.

Zakí Rahmán Lakhví byl zatčen v Pákistánu v roce 2009 v souvislosti s atentáty v Bombaji. Jako strůjce atentátů ho označil jediný přeživší atentátník z desetičlenného komanda, které ochromilo na tři dny Bombaj. Lakhví je od té doby držen ve věznici v pákistánském městě Rávalpindí.

Indie z útoků v Bombaji obvinila militantní pákistánskou organizaci Laškare tajjaba, které už v Indii útočila několikrát. Lakhví šéfem bojových operací skupiny Laškare tajjaba.

Rozčarování z verdiktu soudu

Indický ministr vnitra Rádžnát Singhk byl verdiktem rozčarován, podle něj je umožnění kauce politováníhodné. „Doufám, že se pákistánská vláda obrátí k vyššímu soudu, aby byla kauce pro Lakhvího zrušena,” dodal Singh s tím, že po útoku Tálibánu na školu v Péšávaru pákistánský premiér Naváz Šaríf slíbil tvrdě trestat všechny teroristy a zrušil moratorium na hrdelní trest. [celá zpráva]

Lakhví je jednou ze sedmi osob, které jsou v souvislosti s bombajskými útoky souzeny. Devět útočníků bylo zabito, jediný přeživší Amir Kasab dostal trest smrt, který byl vykonán v roce 2012.[celá zpráva]

Američan Davidu Coleman Headleydotal za podíl a přípravě 35 let. [celá zpráva]

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků