Hlavní obsah

Odchod Kaddáfího žádá už i Rusko

Rusko žádá odchod libyjského vůdce Muammara Kaddáfího, prohlásil v pátek náměstek ministra Sergej Rjabkov. Rusko se tak přidalo k hlasům USA, Francie a Británie, které vidí jedinou možnou budoucnost Libye bez Kaddáfího. Rusko je připraveno hrát roli zprostředkovatele.

Odchod Kaddáfího žádá už i Rusko

„Kaddáfí musí odejít, neboť ztratil veškerou legitimitu,“ prohlásil Rjabkov a dodal, že Rusko je připraveno hrát zprostředkovatelskou roli. Moskva tak reagovala na žádost Libye i prezidentů USA a Francie a britského premiéra, kteří během jednání skupiny zemí G8 ve Francii vyzvali Rusko, aby zprostředkovalo mír v Libyi.

Požadavek na odchod Kaddáfího zopakoval ve středu americký prezident Barack Obama po setkání s britským premiérem Davidem Cameronem. Zároveň se s Cameronem shodli, že je třeba na Kaddáfího vystupňovat tlak. [celá zpráva]

Po pátečním jednání během zasedání G8 ovšem Obama při společné tiskové konferenci s francouzským prezidentem Nicolasem Sarkozym prohlásili, že konflikt v Libyi „je třeba ukončit“. Cameron později dodal, že nejprve musí odejít Kaddáfí, pak mohou začít rozhovory o dalším uspořádání.

Boje trvají přes dva měsíce

Francousko-britsko-americká koalice zaútočila v Libyi v polovině března poté, co Rada bezpečnosti OSN přijala rezoluci o bezletové zóně nad zemí a ochraně libyjského obyvatelstva. Rezoluce prošla, neboť se Čína a Rusko zdržely hlasování. [celá zpráva]

Ruský postoj k následným útokům byl obojaký. Zatímco předseda vlády Vladimir Putin je ostře odsoudil, prezident Dmitrij Medvěděv premiérovo vystoupení odsoudil. Mezitím se velení operace po Američanech ujalo NATO.

Nálety NATO na Tripolis pokračovaly i v noci na pátek.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků