Hlavní obsah
 

Ochránci chtěli ukázat, jak chránit nosorožce. Zvíře jim uhynulo pod rukama

Ochránci přírody v Jihoafrické republice se před novináři a dalšími hosty pokusili ukázat, jak chránit nosorožce před pytláky. Jejich demonstrace však skončila smrtí zvířete.

 
Ochránci chtěli ukázat, jak chránit nosorožce. Zvíře jim uhynulo pod rukama

Nosorožec měl být uspán šipkou s tišící látkou a do rohu mu pak měla být vpravena ampule s látkou, která by tuto pro pytláky cennou kořist po odejmutí znehodnotila. Spencer ale po vpravení látky se sedativem dostal křeče a uhynul.

Ochránci z organizace Rhino Rescue Project uvedli, že omráčení nosorožců šipkami nemusí být vždy úspěšné, a odmítli obvinění, že Spencera zabila kapsle s barvivem.

Členka skupiny ochránců přidržuje nosorožce.

Foto: Siphiwe Sibeko, Reuters

"Pokaždé, když nosorožci vpravíte šipku se sedativem, je tu riziko, že nosorožec se nemusí probudit, a dnešek byl naneštěstí jedním z těch dnů," řekla podle agentury Reuters mluvčí Rhino Rescue Project Lorinda Hernová. Podle agentury AP uvedla, že organizace již ošetřila rohy asi 20 jedincům. Spencer je prý první, který zemřel, a ochránci podle ní budou v provádění těchto zákroků pokračovat. Podle ní zvíře uhynulo na následky komplikací po podaném sedativu, nebo léku, po kterém se mělo probrat.

Ochránci zvířat nosorožci do rohu mikročip. Zvíře později uhynulo.

Foto: Siphiwe Sibeko, Reuters

Odborník na nosorožce Joseph Okori z Světového fondu pro ochranu přírody (WWF) AP řekl, že látka, která vnitřek rohu po odříznutí obarví na růžovo, by mohla úřadům pomoci zásilky s rohy vystopovat.

Lov nosorožců v JAR

Loni pytláci v JAR zabili rekordních 448 nosorožců. Jedním z důvodů je stoupající poptávka po nosorožčích rozích v Asii, kde se jim přisuzují léčivé vlastnosti. Před deseti lety pytláci v JAR připravili o život 15 těchto zvířat za rok.

Od roku 2007 však souběžně s bohatnutím obyvatel některých asijských zemích pytláctví v JAR dramaticky vzrostlo. Podle vědců nosorožčí roh nemá lékařské využití.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků