Hlavní obsah
Americký prezident Barack Obama Foto: Jason Reed , Reuters

Obama už chystá útok na Sýrii, tvrdí čínská média

Čínská média obvinila amerického prezidenta Baracka Obamu, že chce využít existenci syrských zásob chemických zbraní jako záminku pro útok na tuto blízkovýchodní zemi. Agentura Nová Čína si takto vysvětlila Obamova slova, že pokud by se Sýrie pokusila tyto zbraně použít, překročila by červenou linii, a USA by mohly změnit dosavadní postoj, že se v Sýrii nehodlají vojensky angažovat.

Americký prezident Barack Obama Foto: Jason Reed , Reuters
Obama už chystá útok na Sýrii, tvrdí čínská média

„Západní mocnosti zase jednou kopou v hloubkách, aby vydolovaly omluvu pro vojenskou intervenci,“ uvedla Nová Čína ve svém komentáři, který nelze považovat podle BBC za oficiální linii Pekingu, ale ukazuje obavy čínských komunistických předáků z možného zásahu Západu v Sýrii.

Obamovo vyjádření, že pokud by Sýrie použila chemické zbraně, nebo by přemisťovala jejich zásoby, tak může změnit přístup, označila Nová Čína za „nebezpečné a nezodpovědné“. Připomenula, že „zahraniční křižáci“ ze západních zemí by do Sýrie přinesli jen více nenávisti a násilí. Zmínila dopady intervencí do Somálska, Iráku a Libye.

Čína americké stanovisko odsoudila ještě tvrději než Moskva, která v úterý uvedla, že je třeba jednat v souladu s Chartou OSN. [celá zpráva]

Obě tyto země jsou dlouhodobě proti tvrdšímu postupu vůči Sýrii a v Radě bezpečnosti vetují sankce.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků