Hlavní obsah
Radovan Krejčíř ovládl titulní stránky jihoafrických deníků. Foto: Jakub Stříhavka, ČTK

Krejčíř je v JAR tématem číslo jedna

Uprchlý český podnikatel Radovan Krejčíř vévodí zpravodajství v Jihoafrické republice. V pondělí večer ovládl televizní zpravodajství a v úterý ráno titulní strany novin.

Radovan Krejčíř ovládl titulní stránky jihoafrických deníků. Foto: Jakub Stříhavka, ČTK
Krejčíř je v JAR tématem číslo jedna

Pondělní zpravodajské pořady rozebíraly Krejčířovy současné kauzy v jihoafrické zemi i ty dřívější v České republice. Podle Radiožurnálu o něm vznikl dokonce i čtyřicetiminutový pořad.

Podobně se k českému podnikateli v JAR, kde žije 50 miliónů lidí a země je kriminalitou prodchnutá, staví i deníky. Řeší pondělní rozhodnutí soudu poslat ho z vězení do nemocnice, protože mu prý hrozí infarkt a selhání ledvin. Krejčíř si stěžoval, že ho policisté mučili. Lékař, který soud o zdravotních problémech informoval, údajně pochází z ČR.

Novináři čekají na příjezd Krejčíře k soudu

Foto: Siphiwe Sibeko, Reuters

List The New Age se zaměřuje na údajné těsné kontakty českého podnikatele s jihoafrickou policií, někteří její členové mu údajně dodávali důležité informace o vyšetřování případů, v nichž hrál Krejčíř nějakou roli, a zajišťovali mu ochranu před tím, aby se policie zaměřila přímo na něj.

V souvislosti s Krejčířem byli v úterý zatčeni dva příslušníci zvláštní jednotky. "Oba důstojníci jsou spojeni pouze s Krejčířovým případem únosu," upřesnil mluvčí jednotky pro boj s organizovaným zločinem Paul Ramaloko. Podle televizní stanice eNCA jsou podezřelí z napadení s cílem těžkého ublížení na zdraví a z únosu. Oba byli údajně na Krejčířově výplatní listině.

Krejčíř je obviněn z pokusu o vraždu a z únosu. Úřady mu v minulých dnech zablokovaly majetek, podle nich neplatil daně, dluhy jsou v hodnotě desítek miliónů korun.

Policejní manévry u soudu

Deníky si všímají především policejních manévrů, které soud provázely, a mimořádného zájmu reportérů. Na titulních stránkách jsou snímky ozbrojených policistů u soudní budovy či záběry na davy novinářů, kteří se marně pokoušeli Krejčíře zachytit. List The Citizen označuje pondělní události titulkem Cirkus Krejčíř. Kvůli Krejčířovi byla vyklizena celá soudní budova.

Policejní manévry před pondělním soudem s Radovanem Krejčířem

Foto: Themba Hadebe, ČTK/AP

Krejčíř vyvolal zájem i na Twitteru, lidé tam dávají poznámky o monstróznosti soudu, která dokazuje, že Krejčíř je opravdový boss. Mnozí si přejí jeho další útěk. „Skvělá věc by byla, kdyby soudce vystoupil a řekl: 'Rozhodl jsem se, že Krejčíř půjde do nemocnice. V České republice. Teď hned.' Hezký sen," zní jeden z příspěvků.

Krejčíř z ČR uprchl v roce 2005 přímo ze své vily, kde v té chvíli policie prováděla domovní prohlídku. Zamířil na Seychely, odtud v roce 2007 s falešným pasem do JAR, kde začal znovu podnikat. V jeho okolí se stalo několik vražd.

V JAR lidé volají po tom, aby byl vydán do ČR, úřady však v minulosti žádost o Krejčířovo vydání zamítly, protože v zemi požádal o azyl. Ten mu udělen nebyl, stále však běží odvolací řízení.

 Krejčířův pobyt v JAR:
Do země přicestoval v roce 2007 na falešný pas ze Seychel.
V březnu 2011 podnikla policie razii v Krejčířově domě v Johannesburgu, kde našla seznam lidí údajně určených k likvidaci. Policie ho zadržela kvůli podezření z pojišťovacího podvodu. Podle vyšetřovatelů předstíral rakovinu močového měchýře, a pojišťovně tak způsobil škodu asi 4,5 miliónu randů (zhruba 11 miliónů Kč). V dubnu 2012 bylo obvinění z podvodu dočasně staženo.
V únoru 2012 byl Krejčíř zatčen kvůli podezření z účasti na ozbrojené loupeži v obchodě s elektronikou v Pretorii ve snaze vymáhat dlužné peníze. V říjnu 2012 bylo obvinění vůči němu staženo.
12. listopadu 2013 zahynuli při výbuchu v jeho podniku Money Point v Johannesburgu dva údajní společníci Krejčíře – uprchlý český podnikatel Jan Charvát a Jihoafričan Ronny Bvuma. Krejčíř připustil, že se ho v JAR snaží zabít.
15. listopadu 2013 – Jihoafrické úřady obstavily veškerý majetek Krejčíře. Jihoafrickému státu prý dluží 59 miliónů randů (asi 117 miliónů korun).
18. listopadu 2013 – V JAR začal soud se spolupracovníkem Krejčíře, kterým je bulharský obchodník Ivan Savov.
22. listopadu 2013 – Krejčíře v JAR zadržela policie, vyšetřovatelé ho viní z pokusu o vraždu a z únosu.
Zdroj: ČTK
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků