Hlavní obsah
Nejhorší je aktuálně situace v Číně, kde hlásí bezmála 1400 nakažených. Foto: Profimedia.cz

Koronavirus se stále šíří. A množství nakažených stoupá

Množství lidí, kteří se nakazili koronavirem, neustále stoupá. Podle televize CCTV Morning Post již lékaři evidují v Číně 1372 nakažených, jen za sobotu jich tedy přibylo několik desítek. Už 41 lidí pak nemoci podlehlo. Výskyt onemocnění byl navíc potvrzen i mimo Čínu – kromě řady asijských zemí například také ve Spojených státech, Francii či v Austrálii.

Nejhorší je aktuálně situace v Číně, kde hlásí bezmála 1400 nakažených. Foto: Profimedia.cz
Koronavirus se stále šíří. A množství nakažených stoupá

Poslední čínskou provincií, kde nebyla nákaza zaznamenána, je podle listu South China Morning Post Tibet. Tři desítky čínských provincií, měst a autonomních oblastí vyhlásilo nejvyšší stav zdravotní pohotovosti. Za „vážnou” označil situaci čínský prezident Si Ťin-pching.

Peking v souvislosti s šířením koronaviru zakázal domácí i zahraniční hromadné turistické zájezdy.

Čínská komunistická strana v sobotu zřídila speciální tým na boj proti šíření epidemie, informovala CCTV. Rozhodnutí padlo na zasedání nejmocnějšího orgánu v zemi, stálého výboru politbyra, jemuž předsedal prezident Si. Výbor nařídil úřadům všech úrovní, aby Wu-chanu, který je od čtvrtka prakticky uzavřen, zajistily zásobování.

Hrozba především pro starší lidi

Převážná většina lidí, kteří onemocnění podlehli, byla ve věku 60 až 89 let, uvedl jihoasijský korespondent německé stanice Deutsche Welle William Yang.

Podle oficiálních zdravotnických záznamů na nákazu nezemřel nikdo mladší 30 let. Nejmladší nakaženou je dvouletá dívka, která z epicentra nákazy, města Wu-chan v centrální Číně, ve středu přicestovala do jihočínské provincie Kuang-si.

Koronavirus se dostal již i do Evropy. Ve Francii už hospitalizovali tři pacienty, další dva nakažené pak ohlásily Spojené státy. Onemocnění se nicméně rozšířilo také do Austrálie, Japonska, Jižní Koreji, Nepálu, Malajsie, Thajska či například Vietnamu.

Virus se objevil už loni

Nový typ koronaviru 2019-nCoV se objevil na konci loňského roku v Číně. Hlavními příznaky nákazy virem 2019-nCoV jsou horečka, kašel a problémy s dýcháním. Vir způsobuje komplikovaný zápal plic, který může vést ke kolapsu a smrti pacienta.

Ukázalo se navíc, že patogen spadající do stejného kmene jako koronavirus vyvolávající onemocnění SARS začal mutovat. To znamená, že se přizpůsobuje prostředí i hostitelům, je hůře identifikovatelný laboratorními testy a může být odolnější vůči nasazovaným antivirotikům.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků