Hlavní obsah

Evakuaci občanů plánují kvůli koronaviru USA, Francie i Rusko

25. 1. 2020, 15:21 – Peking/Washington/Paříž/Moskva

Spojené státy, Francie a Rusko plánují evakuaci svých občanů z čínského města Wu-chan, odkud se koncem prosince začala šířit nákaza novým koronavirem. Metropole provincie Chu-pej je kvůli této infekci v rámci preventivních opatření dopravně izolovaná.

Foto: Uncredited, ČTK/AP

Hlídka měří u kontrolního stanoviště ve městě Wu-chan měří řidiči teplotu. Ta by mohla signalizovat nákazu koronavirem

Článek

List The Wall Street Journal v sobotu napsal, že Spojené státy připravují na neděli charterový let, kterým by se měli z Wu-chanu vrátit domů občané a diplomati USA. Podle deníku je ve městě v této chvíli přibližně 1000 amerických státních příslušníků. V objednávaném letadle jsou ale místa jen pro 230 cestujících. Na palubě bude pro případ, že by někteří z cestujících byli infikováni, také zdravotnický personál.

Podle deníku South China Morning Post o evakuaci francouzských občanů z Wu-chanu jedná též francouzský generální konzulát. Mělo by jít o zorganizování odvozu autobusy z Wu-chanu do města Čchang-ša, které je správním střediskem provincie Chu-nan.

Nebezpečný koronavir je v Evropě, Francie hlásí dva nakažené

Francouzi pomohou Čechům

Právě s Francouzi koordinuje možný odjezd tří Čechů z Wu-chanu české ministerstvo zahraničí. „Jednáme s francouzskou stranou o případné evakuaci těch Čechů, kteří by o to stáli,” řekla mluvčí ministerstva Zuzana Štíchová. Zatím nepadlo žádné rozhodnutí, dodala.

S čínskými úřady nyní podobně jedná také ruské velvyslanectví v Pekingu, napsala agentura RIA Novosti. „Zatím oficiální odpověď (ohledně možnosti odjezdu cizinců z Wu-chanu) nemáme. Naši občané nás žádají o objasnění, jak mohou odjet z provincie Chu-pej, jak mohou opustit Wu-chan. V současné době o tom s čínskou stranou jednáme,” citovala agentura mluvčího ambasády Georgije Jegorova.

Nakažení lidé v ulicích Wu-chanu padají jako mouchy, ukazují videa na internetu

41 potvrzených obětí

Epidemie koronaviru má zatím 41 potvrzených obětí, nakažených je zhruba 1300. Nemocné hlásí i další země, například Thajsko, Singapur, Tchajwan. Virus se ovšem objevil i v USA, které mají dva potvrzené případy, a to v Seattlu a Chicagu.

Ukázalo se navíc, že patogen spadající do stejného kmene jako koronavirus vyvolávající onemocnění SARS začal mutovat. To znamená, že se přizpůsobuje prostředí i hostitelům, je hůře identifikovatelný laboratorními testy a může být odolnější vůči nasazovaným antivirotikům.

Nákazu koronavirem zjistí jen test, příznaky jsou podobné chřipce

Reklama

Související články

Výběr článků