Hlavní obsah
Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus Foto: Salvatore Di Nolfi, ČTK/AP

Koronavirus se bude jmenovat Covid-19, rozhodla WHO. Vakcínu slibuje za 18 měsíců

První vakcína proti novému typu koronaviru, který se od loňského prosince šíří z Číny, by mohla být k dispozici za 18 měsíců. V úterý o tom informoval generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus. Uvedl také, že virus dostal název Covid-19.

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus Foto: Salvatore Di Nolfi, ČTK/AP
Koronavirus se bude jmenovat Covid-19, rozhodla WHO. Vakcínu slibuje za 18 měsíců

"Mít jméno (pro nový typ koronaviru) je důležité, aby se zabránilo používání jiných názvů, které jsou nepřesné nebo stigmatizující," řekl šéf WHO. Ve světových médiích se objevovalo například označení wuchanský koronavirus podle města Wu-chan, které je epicentrem nákazy. To se jeho obyvatelům nelíbilo, přišlo jim to stigmatizující.

Název podle místa, kde se nákaza vyskytla, má například ebola, která se objevila v jedné vsi nedaleko řeky Ebola. Lymská borelióza je zase pojmenovaná po pobřežním městečku Old Lyme v americkém státu Connecticut. WHO v roce 2015 vydala instrukce, v nichž odrazuje od toho, aby nemoci dostávaly jména po místech, zvířatech (prasečí chřipka) nebo skupinách lidí (legionella - nemoc legionářů).

Veřejný nepřítel číslo jedna

Covid-19 dosud připravil o život nejméně 1018 lidí, z toho jen jeden mrtvý není hlášen z Číny. Nejlidnatější země světa doposud zaznamenala přes 42 700 potvrzených případů, přítomnost viru testy prokázaly i u několika stovek lidí v jiných zemích.

Ghebreyesus v úterý vyzval svět, aby "se probudil a považoval virus za veřejného nepřítele číslo jedna".

Nákaza z Wu-chanu

Epidemie nového koronaviru, patřícího do stejného kmene jako původce onemocnění SARS, propukla v prosinci minulého roku v čínském městě Wu-chan. Od té doby se rozšířila do celé země a pronikla i do dalších částí světa včetně evropských zemí.

Obavy ze současného šíření koronaviru zvyšuje dlouhá inkubační doba, která dosahuje až 14 dní. Během ní sice infikovaní necítí žádné potíže, ale mohou nakazit další lidi.

Znepokojení vyvolává možnost, že virus 2019-nCoV může zmutovat tak, že by se snadněji šířil a získal větší rezistenci vůči běžně používaným i speciálním a experimentálním antivirotikům.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků