Hlavní obsah
Jihokorejka u vlakového nádraží v Soulu prochází před televizí se zpravodajstvím o dalším testu severokorejských raket. Foto: Ahn Young-joon, ČTK/AP

Konec spolupráce. KLDR likviduje jihokorejský majetek

KLDR zastavila veškerou obchodní a hospodářskou spolupráci s Jižní Koreou a anulovala veškeré dohody o ní. Oznámila to ve čtvrtek severokorejská agentura KCNA s tím, že KLDR likviduje veškerý jihokorejský majetek na svém území. Jde o odvetu za poslední sankce Soulu. KLDR také vypálila dvě balistické rakety.

Jihokorejka u vlakového nádraží v Soulu prochází před televizí se zpravodajstvím o dalším testu severokorejských raket. Foto: Ahn Young-joon, ČTK/AP
Konec spolupráce. KLDR likviduje jihokorejský majetek

„Od tohoto okamžiku se budeme dívat na všechny dohody mezi dvěma Korejemi o ekonomické spolupráci a hospodářské výměně jako na neplatné,“ uvedl severokorejský výbor pro mezikorejské vztahy.

V severokorejském prohlášení se dále uvádí, že Pchjongjang „likviduje” veškerý jihokorejský majetek na svém území. Podle agentury Reuters jde o objekty v severokorejské průmyslové zóně Kesong.

Jihokorejský strážný u kontrolního stanoviště na cestě do průmyslové zóny v severokorejském Kesongu

Foto: © Kim Hong-ji / Reuters, Reuters

Archivní záběr průmyslové zóny v Kesongu

Foto: Lee Jae Won , Reuters

Zóna vznikla v roce 2003 v době oteplování vztahů mezi oběma Korejemi. Po KLDR byla velmi důležitá, protože každý rok přinesla severokorejské ekonomice dvě miliardy dolarů. Bylo v ní zaměstnáno 55 000 Severokorejců. Vyhovovala však i jihokorejckým firmám, protože těžily z levné pracovní síly.

Zóna se však opakovaně stala obětí politických her. V roce 2013 ji načas uzavřel Pchjongjnag, letos v únoru Soul její fungování v rámci sankcí proti svému severnímu sousedovi zrušil, když KLDR v lednu provedla už čtvrtý test jaderné nálože. Údajně šlo o vodíkovou bombu. [celá zpráva]

O měsíc později vypustila umělou družici, což bylo chápáno jako test mezikontinentální balistické rakety.

Nový severokorejský raketomet při testu z 4. června

Foto: KCNA, Reuters

Test raket

Ve čtvrtek KLDR vypálila dva balistické rakety krátkého doletu do Japonského moře. Uvedlo to jihokorejské ministerstvo obrany. [celá zpráva]

Rakety vypálené ze střelnice u Wonsanu letěly asi pět set kilometrů a spadly do moře. Podle jihokorejských zdrojů šlo o upravenou verzi sovětských raket označovaných v kódu NATO Scud, uvedla jihokorejská agentura Jonhap.

Americké výsadkové lodě USS Bonhomme Richard (nejblíž ke kameře)a USS Boxer spolu s jihokorejskými plavidly při námořním cvičení Japonském moři u ostrova Tok-do, na který si klade nároky Japonsko.

Foto: US Marines, Reuters

Severní Korea na začátku každého roku stupňuje napětí, protože jí vadí pravidelné jarní společné manévry Spojených států a Jižní Koreje.

Ostrá střelba z amerického raketometu M270A1 během společného americko-jihokorejského cvičení

Foto: Kim Hong-ji, Reuters

Letošní společné manévry jsou podle jihokorejského ministerstva obrany vůbec největší, účastní se jich 17 000 amerických vojáků a asi 300 000 jihokorejských. Zapojeny jsou do něj všechny druhy vojsk od pozemního přes námořnictvo až po letectvo.

Americký voják na obrněném transportéru při cvičení v Jižní Koreji

Foto: Ahn Young-joon, ČTK/AP

Severní Korea v neděli varovala, že by mohla „provést preventivní ofenzivní jaderný úder“. [celá zpráva]

Jaderný program KLDR


 • 9. 9. 2016 - KLDR provedla pátý jaderný test. Odpálila dosud nejsilnější nálož o síle cca deset kilotun.
 • 7. 2. 2016 - Severní Korea vypustila umělou družici
 • 6. 1. 2016 - KLDR provedla čtvrtý jaderný test, tvrdí, že šlo o malou vodíkovou bombu
 • září 2015 - Obnovený jaderný reaktor v Jongbjonu v plném provozu.
 • 20. 5. 2015 - KLDR oznámila, že zmenšila jaderné nálože, takže je může umístit do hlavic balistických raket
 • 12. 2. 2013 - KLDR provedla třetí jaderný test. Nálož měla sílo šest až sedm kilotun.
 •  24. 1. 2013 - KLDR pohrozila, že uskuteční třetí jaderný test.
 •  21. 1. 2013 - Rada bezpečnosti OSN rozšířila sankce proti KLDR.
 •  12. 12. 2012 - KLDR sama vypustila jako desátá země umělou družici. Vynesla ji raketa Unha-3, která může sloužit i jako balistická raketa.
 •  13. 4. 2012 - Severní Korea se pokusila vypustit družici, raketa však několik minut po startu explodovala.
 •  21. 11. 2010 - Severokorejští činitelé řekli americkému jadernému expertovi Siegfriedu Heckerovi, že v Jongbjonu instalovali 2000 centrifug na obohacování uranu.
 • 12. 6.  2009 - Rada bezpečnosti OSN zpřísnila sankce proti KLDR.
 • 25. 5. 2009 - KLDR provedla druhý podzemní jaderný test.
 • 13. 4. 2009 - RB OSN jednomyslně odsoudila vypuštění rakety z počátku měsíce a rozšířila vůči KLDR sankce. Den poté Pchjongjang opustil šestistranná jednání o svém jaderném programu a vyhnal inspektory MAAE.
 • 5. 4. 2009 - KLDR se pokusila vypustit satelit. Start rakety byl považován za test balistické střely.
 • Leden 2009 - KLDR oznámila, že si zachová své jaderné zbraně tak dlouho, dokud Spojené státy budou vlastním jaderným arzenálem podporovat Jižní Koreu.
 • 11. 10. 2008 - USA vyřadily Severní Koreu ze seznamu zemí podporujících terorismus.
 • 27. 6.  2008 - KLDR zničila chladící věž jongbjonského reaktoru.
 • 14. 7. 2007 - KLDR uzavřela hlavní jaderný komplex v Jongbjonu. Inspektoři MAAE to potvrdili o dva dny později.
 • 13. 2.  2007 - Další kolo šestistranných rozhovorů skončilo dohodou: KLDR souhlasila s uzavřením komplexu v Jongbjonu a vstupem inspektorů výměnou za hospodářskou a potravinovou pomoc.
 • 9. 10. 2006 - KLDR provedla první test malé jaderné nálože. Japonsko a USA pochybovaly o jeho úspěšnosti. RB OSN schválila sankce vůči KLDR.
 • 5. 7. 2006 - Severní Korea provedla zkoušku několika raket včetně balistické střely Tepodong-2.
 • 10. 2. 2005 - Pchjongjang oficiálně oznámil, že má jaderné zbraně, a to na sebeobranu proti snaze USA izolovat KLDR.
 • 10. 1. 2003 - Severní Korea odstoupila od Smlouvy o nešíření jaderných zbraní (NPT).
 • 21. 12. 2002 - KLDR odpečetila jaderný komplex Jongbjon a odpojila kamery Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE). Do konce roku vyhostila inspektory OSN.
 • 17. 10. 2002 - USA oznámily, že KLDR byla pod tlakem důkazů nucena přiznat, že pokračovala řadu let v tajném programu vývoje jaderných zbraní nehledě na dohodu z roku 1994.

Severokorejský vůdce Kim Čong-un poté oznámil, že KLDR už má ve výzbroji jaderné hlavice pro balistické rakety. [celá zpráva]

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků