Hlavní obsah

KLDR porušovala sankce: dovážela ropu, vyvážela uhlí a vyvíjela zbraně

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

New York

Severní Korea loni porušila sankce OSN dovozem ropy, ale také tím, že za pomoci čínských lodí vyvezla uhlí za 370 milionů dolarů (asi 8,5 miliardy Kč). S odvoláním na důvěrnou zprávu pro radu bezpečnosti OSN to v pondělí napsala agentura Reuters.

Foto: Reuters

Severokorejský předseda Kim Čong-un

Článek

Výbor monitorující uplatňování sankcí na KLDR ve zprávě s odvoláním na poznatky od nejmenované členské země OSN upozornil, že Severní Korea ve snaze vyhnout se dopadu sankcí začala vyvážet miliony tun zboží za pomocí člunů i když má podobný export má od roku 2017 zakázaný.

KLDR takto dokázala mezi loňským lednem až srpnem vyvézt 3,7 milionu tun uhlí v odhadované hodnotě 370 milionů dolarů. Většina - odhadem 2,8 milionu tun - se uskutečnila překládkou ze severokorejských na čínské čluny.

Jihokorejské firmy dovážely navzdory sankcím uhlí z KLDR

Svět

Severní Korea také vyvezla do čínských přístavů nejméně milion tun písku v hodnotě asi 22 milionů dolarů.

Čína, která je hlavním spojencem KLDR, opakovaně tvrdí, že sankce OSN dodržuje.

Sankce od roku 2017 dovoz ropy do KLDR omezily na půl milionu barelů. Podle zprávy ale Spojené státy v minulých deseti měsících opakovaně hlásily, že dovoz ropy „mnohokrát” překročil povolené množství.

Rusko zuří kvůli své lodi zadržené Jižní Koreou kvůli podezření z pašování ropy do KLDR

Svět

Sankce OSN sice nemají poškozovat severokorejské civilisty, nicméně zpráva připustila, že „nepochybně měly nezamýšlený dopad na humanitární situaci a poskytování pomoci”.

Zpráva vytýká KLDR také hackerské útoky na finanční instituce a kryptoměny ve světě. „Tyto útoky vedly k peněžním ztrátám a poskytly KLDR nedovolené příjmy, které porušovaly finanční sankce,” uvedla zpráva. Pro tyto útoky je příznačné chabé riziko, vysoké výnosy a obtížná zjistitelnost.

Vývoj zbraní pokračuje

KLDR podle zprávy, určené pro potřeby Rady bezpečnosti OSN, také přes odmítavý postoj světového společenství a jeho sankční opatření dál posilovala svůj jaderný a raketový program. „KLDR v roce 2019 nezastavila své nedovolené programy jaderných a raketových zbraní, v rozporu s rezolucemi Rady bezpečnosti OSN,” stojí v sedmašedesátistránkové zprávě, která má být zveřejněna příští měsíc. Dokument upozorňuje také na to, že Pchjongjang využívá i nedovolených externích zakázek na některé komponenty a technologie.

KLDR podle zprávy OSN v loňském roce provedla 13 raketových zkoušek a vypustila nejméně 25 raket, včetně nových typů raket krátkého doletu a raket odpalovaných z ponorek.

Severní Korea vypálila další dvě rakety

Svět

Severokorejský předseda Kim Čong-un koncem loňského roku prohlásil, že KLDR už není vázána jednostranným závazkem zastavit jaderné a raketové zkoušky. Vytkl Spojeným státům, že nevyužily lhůty k pokroku v jednáních o jaderném odzbrojení 2019, a kritizoval je za „brutální a nelidské” sankce. KLDR podmiňoval odzbrojení postupným uvolňováním sankcí.

Severní Korea se uzavírá jednáním o jaderném odzbrojení

Svět

Severní Korea je od roku 2006 terčem sankcí OSN, které patnáctičlenná Rada bezpečnosti postupně ještě posílila ve snaze omezit financování jaderných a raketových programů totalitní KLDR.

Rusko a Čína daly najevo obavy, že sankce poškozují severokorejské civilisty, a vyjádřily naději, že uvolnění některých omezení by mohlo pomoci prolomit patovou situaci v jednáních o jaderných zbraních mezi Washingtonem a Pchjongjangem. Další stálí členové RB OSN, Spojené státy, Francie a Británie ale usoudily, že ještě nenastal čas o zrušení sankcí uvažovat.

Reklama

Výběr článků

Načítám