Hlavní obsah
Muž, který napadl amerického vevyslance. Foto: Yonhap, Reuters

Jihokorejce odsoudili na dvanáct let za pořezání velvyslance USA

Na 12 let do vězení poslal v pátek soud v Jižní Koreji šestapadesátiletého Kima Ki-čonga, který 5. března v Soulu vážně poranil nožem amerického velvyslance Marka Lipperta. Informovala o tom agentura Jonhap.

Muž, který napadl amerického vevyslance. Foto: Yonhap, Reuters
Jihokorejce odsoudili na dvanáct let za pořezání velvyslance USA

Známý jihokorejský radikální nacionalista byl odsouzen za pokus o vraždu, napadení zahraničního vyslance a obstrukce.

“Kim ukázal velké odhodlání napadnout oběť, vybral si nůž a opakovaně jím řezal do části těla, která je životně důležitá,” řekl soudce Kim Tong-a. Soud podle AFP konstatoval, že obžalovaný nejevil „žádné známky lítosti” a během celého procesu se snažil svůj čin ospravedlnit. Tvrdil však, že velvyslance zabít nechtěl.

Zraněný americký velvyslanec Mark Lippert

Foto: Munhwa Ilbo, Reuters

Radikál zaútočil na velvyslance Marka Lipperta 5. března ráno. Nožem mu způsobil hlubokou řeznou ránu na tváři kousek od tepny, která si vyžádala 80 stehů, a poranil ho rovněž na ruce. Ambasador musel být pět dní hospitalizován v soulské nemocnici.

Zraněný velvyslanec Mark Lippert

Foto: Yonhap, Reuters

Soud ho naopak zprostil obvinění, že porušil zákon proti Severní Koreji, který zakazuje její podporu nebo chválu, i když tvrdil, že na velvyslance zaútočil na protest proti společnému jihokorejsko-americkému vojenskému cvičení a měl doma knihy podporující sjednocení Koreje podle severokorejských představ.

Podle soudu ale tyto knihy byly jen malou částí množství materiálů o tradičních kulturách obou zemí. „Na škole studoval sjednocení Korejí. Nevypadá to, že by držel publikace podporující Severní Koreu, aby z toho získal nějaké výhody. “

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků