Hlavní obsah
 

Japonsko zasáhl mocný tajfun Goni

Přes 70 zraněných si v úterý v Japonsku vyžádal tajfun Goni, který už dříve zabil na Filipínách 26 lidí. V Japonsku narušil železniční i leteckou dopravu. Evakuováno kvůli němu bylo 600 tisíc lidí.

 
Japonsko zasáhl mocný tajfun Goni

Ve městě Kumamoto se pohřešuje doručovatel novin, kterého zřejmě smetl sesuv půdy. Lidé byli většinou jen lehce zraněni rozbitým sklem, větvemi a menšími kusy střech, uvedla agentura AFP.

Tajfun, který se přehnal přes ostrov Kjúšú, byl velmi silný, vítr dosahoval rychlosti v nárazech 198 kilometrů za hodinu. Prefekturu Kumamoto zasáhl kolem šesté ráno místního času (23:00 SELČ) a pokračoval dál na sever.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Stržené telefonní sloupy a vedení ve městě Kamimine

Foto: Masahito Ono, ČTK/AP

Vítr vyvracel stromy i sloupy elektrického vedení. Ulice pobřežních měst pokrývaly chaluhy a ryby vyvržené ohromnými vlnami.

Většina železničních společností přerušila provoz na místních tratích, zrušeny byly stovky letů včetně mezinárodních z Fukuoky do Soulu a Šanghaje.

V 10:00 místního času bylo na ostrově Kjúšú téměř 425 tisíc domácností bez elektřiny. Na Kjúšú, ale i na hlavním ostrově Honšú úřady vyzvaly k preventivní evakuaci přes 600 tisíc lidí.

Povalená budka ve městě Kitakjúšú

Foto: Daiki Maeda, ČTK/AP

Tajfun Goni koncem minulého týdne zabil nejméně 26 lidí na Filipínách, kde stále zůstává 15 osob nezvěstných.

Meteorologové předpokládají, že tajfun, který už zeslábl, udeří v následujících dnech na hranici KLDR a Ruska, přičemž bouře může zasáhnout i Vladivostok. Vítr by měl ale dosahovat rychlosti už jen sto kilometrů za hodinu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků