Hlavní obsah
 

Indie chce mezinárodně izolovat Pákistán kvůli atentátu v Kašmíru

Indie den po čtvrtečním atentátu v Kašmíru, při němž zemřelo 46 příslušníků vojsk ministerstva vnitra, oznámila, se podnikne všechny diplomatické kroky, aby mezinárodně izolovala Pákistán, protože selhal při potlačování radikálů. K atentátu se přihlásila pákistánská teroristická skupina Džaíš Muhammad, která vznikla v Pákistánu a působí tam.

 
Indie chce mezinárodně izolovat Pákistán kvůli atentátu v Kašmíru

Izolací pohrozil Pákistánu indický ministr zahraničí Arun Džajtlej. Důvodem je, že skupina Džaiš Muhammad, která se přihlásila k sebevražednému atentátu podniknutému pomocí auta s třemi metráky výbušniny, může dál operovat. Pákistán navíc opakovaně odmítl vydat jejího vůdce Masúda Azhara, který ji založil v roce 2000. Indie proto nyní požaduje, aby byl Azhar zařazen na seznam teroristů OSN.

Skupina Džaíš Muhammad je jednou z nejnebezpečnějších teroristických skupin v oblasti. Připisuje se jí útok na indický parlament, který v roce 2001 přivedl Indii a Pákistán na pokraj války. Viněna je také z přepadení indické letecké základny Pathánkót v indickém státě Pandžáb v roce 2016, při kterém bylo zabito 19 vojáků. [celá zpráva]

Za teroristickou skupinu označují kromě Indie i USA, Velká Británie a OSN. V Pákistánu je zakázána od roku 2002.

Masúd Azhar je na útěku a podle BBC se dál skrývá v pákistánské provincii Pandžáb.

Po útoku teroristická skupina zveřejnila video, kde je zřejmě útočník Adil Dar. Ten na něm mluví o masakrech muslimů v Kašmíru a říká, že se ke skupině připojil loni a byl mu přidělen úkol zaútočit v Kašmíru. Dodal, že ve chvíli, kdy se lidé budou na video dívat, už bude v nebi. Jeho útok byl vůbec nejhorší, jaký skupina podnikla a jaký byl spáchán v Kašmíru od počátku muslimského povstání v roce 1989. [celá zpráva]

Indičtí ozbrojení policisté na místě atentátu

Foto: Dar Yasin, ČTK/AP

Bílý dům po útoku vyzval Pákistán, aby „okamžitě přestal poskytovat útočiště všem teroristickým skupinám na svém území“.

Indie pohrozila Pákistánu, že by ho mohla zbavit obchodních výhod garantovaných smlouvou z roku 1996.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků