Hlavní obsah
Americký ministr obrany James Mattis Foto: Francois Lenoir, Reuters

USA odebraly část finanční pomoci pákistánské armádě

Spojené státy se rozhodly Pákistánu odebrat část vojenské pomoci ve výši 300 miliónů dolarů (6,6 miliardy korun). Země podle Washingtonu nepodniká dostatečné kroky v boji proti islamistickým radikálům. Americký prezident Donald Trump tvrdí, že Pákistán podporuje radikální hnutí Tálibán a poskytuje jeho členům útočiště. Pákistánská vláda to dlouhodobě odmítá.

Americký ministr obrany James Mattis Foto: Francois Lenoir, Reuters
USA odebraly část finanční pomoci pákistánské armádě

Po lednovém rozhodnutí zmrazit pomoc v rámci takzvaných fondů koaliční podpory, sloužících na financování protiteroristických operací, měl ministr obrany James Mattis do konce prázdnin čas vyhodnotit, zda Pákistán učinil v tomto směru nějaký pokrok.

„Protože Pákistán nepodniká rozhodné akce na podporu jihoasijské strategie, bylo zbývajících 300 miliónů dolarů určeno k jiným účelům,“ uvedl mluvčí Pentagonu Kone Faulkner. Letos jde podle něho již o druhou částku, o niž Islámábád kvůli podpoře teroristů přijde - v prvním případě to bylo 500 miliónů dolarů.

Washington se podle médií snaží těmito kroky zvýšit tlak na Pákistán, v jehož silách je podle expertů dělat pro potlačení radikálů mnohem více. Podle USA se v současnosti v Pákistánu skrývají někteří přední představitelé Tálibánu.

USA tam v minulosti zlikvidovaly dva z nejhledanějších mužů: V roce 2016 byl zabit při náletu amerického bezpilotního letounu tehdejší šéf Tálibánu mulla Muhammad Mansúr. V roce 2011 zase američtí vojáci odhalili a usmrtili v pákistánském městě Abbottábád šéfa teroristické sítě Al-Káida Usámu bin Ládina.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků