Hlavní obsah
Francouzští vojáci v Mali Foto: Joe Penney, Reuters

Francie pošle do Mali další vojáky, Nigérie jich vysílá 900

Do bojů proti radikálním islamistům na severu Mali se mají zapojit další francouzské jednotky. Při úterní návštěvě Abú Zabí ve Spojených arabských emirátech to prohlásil prezident François Hollande. V Mali už nyní působí 750 francouzských vojáků. Brzy je mají doplnit i jejich kolegové ze sousedních afrických zemí. Během dne dorazí 900 Nigerijců.

Francouzští vojáci v Mali Foto: Joe Penney, Reuters
Francie pošle do Mali další vojáky, Nigérie jich vysílá 900

„Nyní tam máme 750 mužů a jejich počet bude rozšířen,“ prohlásil Hollande. Podle něj v noci na úterý slavily úspěch nálety na pozice radikálů. „Dosáhly svého cíle,“ poznamenal prezident. Agentura Reuters uvedla, že je Paříž připravena poslat na pomoc maliské armádě až 2 500 vojáků.

Francie intervenuje v Mali od pátku poté, co islamisté zahájili tažení na jih k hlavnímu městu Bamako. Francouzský zásah v pondělí jednomyslně posvětila Rada bezpečnosti OSN a misi pomohla i Británie, která Francouzům poskytla dvě nákladní letadla C17. Logistickou podporu podle Francouzů přislíbily také Spojené státy a Dánsko.

Dorazily tanky

Francouzská armáda s britskou pomocí v pondělí do Mali dopravila tři desítky tanků a obrněných vozidel. Z Čadu už od pátku proti islamistům startují bojové vrtulníky a letouny Mirage a Rafale. Francouzi radikály vytlačili z měst Timbuktu a Gao. Padlo naopak vládou kontrolované město Diabaly a Francie ztratila jednu ze svých helikoptér.

Boje si zatím vyžádaly nejméně 112 mrtvých včetně pilota francouzského vrtulníku a 11 maliských vojáků.

Mali

Foto: Yahoo Maps, Novinky

Nigérie už potvrdila, že pošle do Mali 900 vojáků, což je o 300 více, než se původně čekalo. "Prezident schválil nasazení jednotky a ta bude vyslána během 24 hodin, řekl nigerijský plukovník Mohammad Yarima. Účast přislíbily i Benin, Burkina Faso, Ghana, Niger, Senegal, Togo a nově i Pobřeží slonoviny. Rezoluce Rady bezpečnosti OSN přijatá v prosinci povoluje misi 3 000 zahraničních příslušníků.

Francouzi chtějí, aby se spojenecké jednotky zapojily co nejdříve, Hollande ale ve Spojených arabských emirátech přiznal, že to může týden trvat.

Islamisté ovládli sever Mali loni v dubnu za zmatečného stavu, jenž v oblasti nastal po vojenském převratu vedeném kmeny Tuaregů. Jsou mezi nimi i zkušení válečníci, kteří bojovali v Libyi v řadách svrženého vůdce Muammara Kaddáfího či v konfliktu v Alžíru.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků