Hlavní obsah
 

Čínská vesmírná loď Šen-čou 12 se připojila k budované orbitální stanici

Z kosmodromu Ťiou-čchüan v poušti Gobi na severozápadě Číny ve čtvrtek ve 3:22 SELČ odstartovala vesmírná loď Šen-čou 12 s tříčlennou posádkou. Zamířila k ještě nedokončené čínské vesmírné stanici, ke které také po více než šesti hodinách zdárně dorazila. Šlo o start prvního čínského pilotovaného kosmického plavidla po skoro pěti letech.

 
Čínská vesmírná loď Šen-čou 12 se připojila k budované orbitální stanici

Raketa Dlouhý pochod 2F vynesla vesmírnou loď na nízkou oběžnou dráhu, kde se pak Šen-čou připojila k základnímu modulu stanice zvanému Tchien-che (Nebeská harmonie).

Zhruba 200 metrů od daného modulu se přibližování plavidla zastavilo, aby proběhla kontrola systémů před finálním zakotvením u stanice. To proběhlo přesně v 9:54 SELČ na předním dokovacím uzlu modulu Tchien-che 1.

Video bylo staženo z důvodu vypršení licenční lhůty

BEZ KOMENTÁŘE: Čínská vesmírná loď zadokovala u budované orbitální stanice

Video: Reuters

Ve 12:48 našeho času pak posádka z paluby lodě do modulu přestoupila, jak informovala agentura Reuters.

Posádku pod vedením 56letého Nie Chaj-šenga tvoří 45letý Tchang Chung-po a 54letý Liou Po-ming, který se v roce 2008 zúčastnil historické mise prvního čínského výstupu do kosmu.

Jedenáct misí

Samotný základní modul Čína na oběžnou dráhu kolem Země vypustila koncem letošního dubna, v květnu tam čínská nákladní loď dopravila zásoby paliva, jídla a vybavení.

Video bylo staženo z důvodu vypršení licenční lhůty

BEZ KOMENTÁŘE: Čínská vesmírná loď odstartovala se tříčlennou posádkou k budované orbitální stanici

Video: AP

Reuters uvádí, že k úplnému dokončení vesmírné stanice bude potřeba podniknout jedenáct misí, z toho čtyři budou s lidskou posádkou.

Tchajkonauti, jak se v Číně označují kosmonauti, mají na Tchien-che pracovat tři měsíce, což bude nejdelší pobyt na nízké oběžné dráze, jaký kdy nějaký Číňan absolvoval.

Během této doby astronauti uskuteční výstupy do volného kosmického prostoru, budou provádět různé vědecké experimenty, zkoušet, jak fungují technologie, jimiž je stanice vybavena, a budou připravovat stanici na připojení dvou laboratorních modulů v příštím roce.

V druhé polovině letošního roku by měla být vyslána do kosmu první část čínské vesmírné stanice

Foto: Reuters

Tchajkonauti také budou sledováni, jak tak dlouhý pobyt v kosmu zvládají po fyzické i psychické stránce. Další mise do vesmíru má trvat šest měsíců.

Čínská vesmírná stanice má být po dokončení podobně velká jako bývalá sovětská, později ruská stanice Mir. Její hmotnost bude přibližně pětinová ve srovnání s Mezinárodní vesmírnou stanicí (ISS), což je projekt, z něhož Spojené státy Čínu vyloučily. Fungovat by mohla 15 let.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků